Оксана Проселкова: «Переконана, що ми робимо потрібну справу для всіх»

Популяризація дитячого читання в сучасній Україні – більше справа рук ентузіастів, ніж держави. Поки застарілі методи викладання та незбалансовані шкільні програми віднаджують дітей та підлітків від книжок, такі ентузіасти, як викладачка з Краматорська Оксана Проселкова, роблять усе, щоб популяризувати читання, об’єднуючи зусилля не тільки дітей, батьків та вчителів, але й письменників, видавців, громадських об’єднань, журналістів, волонтерів. В інтерв’ю «Казкарці» Оксана ПРОСЕЛКОВА, засновниця конкурсу «Зимові читання» та «Літні читання», розповідає про свій досвід.

– Оксано, нещодавно було підбито підсумки «Зимових читань», і зараз уже стартують «Літні читання». Розкажіть, будь ласка, у чому ідея та суть цих конкурсів?

– Ідеєю конкурсу «Зимових читань-2015» – популяризація сучасної української дитячої книжки та заохочення учнів 5-7 класів загальноосвітніх навчальних закладів до систематичного читання. Так склалося, що я вже мала досвід участі зі своїми учнями у подібних конкурсах: «Найращий читацький щоденник» (Грані-Т), «Книгоманія» (Львів), конкурс рецензій на найкращу книжку за версією ВВС-Україна. Ми перемагали, у «Найращому щоденнику» увійшли в топ-50 одразу троє моїх учнів. А взагалі влітку, коли проходив конкурс, я згуртувала навколо цього проекту 25 учнів, сама придбала книжки видавництва, і все літо учні 4-5 класів бігали до мене додому за книжкою. У вересні всі ці книжки я віддала шкільній бібліотеці.

– І такий досвід надихнув створити свій власний конкурс?

– Саме цей конкурс переконав мене у користі читання: діти продовжували читати вже по завершенню, і читати саме українську книжку (на ці книжки в бібліотеці була справжня черга). Пам’ятаю, тоді я купувала все наосліп, це був 2013 рік, а ми не знали ні Лесі Ворониної, ні Івана Андрусяка, ні Оксани Лущевської, ні Галини Пагутяк, ні Ірен Роздобудько, ні Марини Павленко. Ми знайомилися з ними з їхніх книжок – і це тоді було справжнє неупереджене ставлення до автора. Враженнями від прочитаного ділилися не тільки діти, але й батьки, здебільшого мами, які часто ще дітям такого віку читають вголос.

Згадую перше організаційне зібрання: прийшли мами з дітками, отримали списки, інструктаж та номер черги на книжку. Кожен мав прочитати протягом тижня, я кожному нагадувала вкінці тижня, що треба книжку повертати. Були випадки, коли діти не хотіли їхати на відпочинок з міста, аби не втратити чергу. Книжки поштою відправлялися їм услід.

1467233_557080314429977_673145402810832840_n

– Якими були перші результати?

Упродовж літа було написано по 7 міні-відгуків (на півсторінки), діти декілька разів, бувало, їх переписували, я виправляла помилки, але ніколи не втручалася у процес. Тішило, що останні твори були вправніші, бо дитина збагачувала свій словниковий запас, а також було приємно, що за півтора майже місяці двоє учнів прочитали 14 книжок і написали по 14 творів. Як гадаєте, така дитина була вже підготовлена до школи?

Єдине обмеження – книжки мали бути тільки цього видавництва, але ми тоді думали, що воно є ЄДИНИМ в Україні! Просто страшно, в яких ізольованих умовах ми жили, у нас не було по суті не тільки де купити українську дитячу книгу, ми взагалі не знали, де їх видають, і які є популярні автори. Усе було наосліп, я просто покладалася на своє філологічне чуття.

І ось уже 2014 року, восени, я задумала свій читацький конкурс, написала Умови, подала їх в УО м. Краматорська, мене підтримали, і 1 грудня вийшов місцевий наказ про проведення конкурсу. Звичайно, маючи досвід, я розуміла, що успішність мого проекту буде залежати від наявності книг у бібліотеці. Пам’ятаю, коли під час конкурсу відгуків на сучасну дитячу прозу (видавництво «Грані-Т») у нас була 1 книжка на три школи.

11156409_1713450655548956_7995095366349420528_n

– Проблема з книжками нікуди не поділася?

У грудні я подала запит на Центральну бібліотеку про наявність книжок для «Зимових читань-2015» (списки укладала за програмою МОН з української літератури для 5-9 класів (2012), маю на увазі літературу для додаткового читання). Відповідь була невтішною-один або нуль екземплярів. І я  з жахом подумала, що ж тоді читають наші діти на уроках позакласного читання? Невдовзі я познайомилася з Уляною Баран із Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, саме тоді, коли щоденно надсилала купу листів до громадських організацій, видавництв, благодійних фондів тощо про допомогу підтримати книжками мою ініціативу.

Я можу зараз просто подякувати всім, хто тоді відгукнувся і допоміг порадами, книжками, інформаційною та волонтерською підтримкою: Оксана Левкова ГО «Не будь байдужий», Українське радіо, «Культура», «Центр моніторингу якості освіти», журнали «Українська література в загальноосвітній школі» (Рівне) та «Однокласник» (Київ), Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва (Львів), волонтерський рух «Безкоштовні курси української мови» (Київ), «Видавництва Старого Лева» (Львів), «Темпора» (Київ), «Теза» (Вінниця), «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» (Київ), «Грані-Т» (Київ), «DISCURSUS» (Київ), «Знання» (Київ).

Я сама не вірила, що звичайний вчитель української мови зможе охопити проектом «Зимові читання», завдяки моїм колегам із Центру та друзям, 41 навчальний заклад Донецької області та 2 школи з Івано-Франківська. Кожна школа, за умовами конкурсу, отримала безкоштовно 10 конкурсних книжок майже на 12 тисяч гривень.

– Яка кількість дітей та якого віку бере участь у конкурсі?

Зараз зі своїм читацьким конкурсом ми ввійшли до Всеукраїнського проекту «Вся Україна читає дітям», читання, за задумом, мали проводитися двічі на рік: на зимових та літніх канікулах (це невипадково, бо коли Краматорськ був окупований, діти майже не вчилися, і я дуже цим переймалася, я боялася загубити наших дітей у вирі цих подій). Ми й зараз живемо за 50 км від лінії фронту, і зв’язок не завжди є, щоб говорити про дистанцію, а ось книжка вже нікуди від тебе не подінеться. Я вирішила, що це мають бути діти 5-7 класів. Адже це якраз покоління тих батьків, що вчилися вже за часів незалежності України, в українських класах та гімназіях. Я ще на початку зрозуміла, що треба працювати саме з цими родинами, і не помилилася!

Оксана Проселкова: «Переконана, що ми робимо потрібну справу для всіх» (фото) - фото 3

– Які тексти добиралися для «Зимових читань»?

На «Зимові читання-2015», не маючи досвіду, я пішла на невелику хитрість: просто брала програмові тексти (з нової програми 2012 року), бо тут уже хоч-не-хоч, а читати це треба. Список книжок для «Літніх читань-2015», які присвячені світовій дитячій та підлітковій літературі, переважно сучасній, мені допомагали укладати Валентина Вздульська, Тетяна Качак, Божена Антоняк, Дзвінка Матіяш – тому це дуже професійний список, як на мій погляд. Згадую, як о першій ночі, коли я розмістила список рекомендованих творів на сторінках нашої групи у Фейсбуці, його швиденько почали поширювати бібліотеки. Просто звичайні люди присилали мені подяки за нього, хоча список укладався суто під читання.

– Що діти читатимуть у «Літніх читаннях»?

Книжки письменників Л.М. Монтгомері, Дж. Даррелла, Пола Гелліко, Роальда Дала, Барбару Робінсон, Джеремі Стронґа, Ульфа Старка, Крістіне Нестлінгер, Деніела Кіза, Турмуда Гаугена, Марію Парр , Діну Сабітову, Саллі Грін, Анджелу Нанетті, Джаклін Вілсон, Туве Янсон. Ці твори представлять Канаду, Великобританію, Польщу, Австрію, Норвегію, Швецію, Італію і навіть Росію.

До списку додано розділ «Твори мовою оригіналу» для дітей, які мають бажання читати Тексти в оригіналі англійською, польською чи німецькою мовами. Це твори Kathryn Erskine, Lois Lowry, Karen Cushman та ін.

11263718_557080847763257_1995564384_n

– Сьогодні одна з проблем української освіти – незбалансованість і застарілість програм з української та зарубіжної літератури. Чимало текстів не викликають у дітей ентузіазму. А діти стають постійними читачами, коли розуміють, що читання приносить задоволення. Якими були відгуки дітей, які брали участь у «Зимових читаннях»?

Це так, незбалансованість, як в українській літературі, так і у світовій. Ми багато разів говорили з цієї теми, писали рекомендації МОН. Я особисто захопилася конкурсом і мала ще невелике дослідження дитячої рецепції, яке презентувала на конкурсі «Учитель року» у номінації «Українська мова та література» та стала обласним лауреатом. Основний меседж мого виступу – вивчаючи твір у школі, ми дуже швидко переходимо на стадію аналізу та інтерпретації тексту, а згодом і до текстотворчості, до якої учні не готові. І тому вони передряпують твори з інтернету, а ми це успішно ковтаємо. Треба вводити перший етап роботи з текстом, а саме рецептивний, де ми могли б відстежити рівень сприйняття дитиною тексту і підготувати її до наступного етапу –аналізу. Не кожна дитина відразу здатна словами вимовити, а то й написати свої враження про прочитане, тому я пропоную своїм учням поєднувати малюнок і слово, творити руками. Тобто ми звертаємо увагу на наше первинне сприйняття, даємо йому народитися, а потім вже з цим працюємо. І наразі конкурс підтвердив мою думку: кожна робота дитини стає особливою формою відгуку, містить ілюстрацію, скрапбукінг, колаж абощо. Вони ще не знають, як воно й називається, а вже його роблять.

Оксана Проселкова: «Переконана, що ми робимо потрібну справу для всіх» (фото) - фото 5

За підсумками «Зимових читань» я уклала збірку творчих робіт учнів на 130 сторінок з фото робіт, її ще треба надрукувати. Діти стали читати, я відкрила дві групи в соцмережах, там усі наші учасники. Ми всіх об’єднали своєю справою: письменники, діти, видавці, вчителі. А як ми заохотили самих авторів! Бо що таке СПУ – сучаний совок, який давно вже віджив своє. Ми створили свою неформальну таємну СПУ (дитячу). А взагалі я вам просто процитую їхні враження:

“Доброго дня, Оксано! Бандероль ваша надійшла. Я щиро зворушений і приголомшений, бо навіть не сподівався на таке Пишеш собі, то й пишеш. А тут такі відгуки!  Це дуже велика підтримка для письменника. Щиро вам вдячний і вашим діткам!” (З листування з Олександром Гаврошем)

“Добрий вечір! Нарешті вчора отримала відгуки і всі вже перечитала. Дуже гарні й теплі… Дітки молодці, дякую”. (З листування з Мариною Павленко)

“Отримав, читаю. Сьогодні заберу оригінали. Сьогодні ж буду на телебаченні (здається, якийсь київський канал), обовязково візьму роботи із собою. І ще: напишіть, як і коли ви плануєте нагороджувати переможців. Хочу приїхати до цих чудових дітей”. (З листування із Сашком Дерманським)

“Взагалі читання відгуків дуже надихає – хочеться писати ще, так що я дуже вдячна дітям. І їхнім вчителям. І звісно, Вам. Письменникам потрібні читачі, бо писання для себе нічого не варте, а коли читачі – діти – це подвійний бонус, тому мені шкода, що не можна нагородити всіх, бо кожна дитина зробила зусилля.” (З листування із Дзвінкою Матіяш)

У Дзвінки Матіяш взагалі з’явився підопічний Макс Чіков із Краматосрької ЗОШ № 31, вона з ним часто листується, дає поради, він починає писати сам.

Переконана, що ми робимо потрібну та корисну справу для нас усіх: і дітей, і авторів, і видавництв, і всієї України!

– На які книжки діти відгукувалися з більшим ентузіазмом, які теми їх зачіпали?

– Більше дітям цього віку подобається реалістична проза, гумористична, пригодницька та фентезі. Останні дві позиції – на першому місці. Леся Воронина, Марина Павленко, Володимир Арєнєв, Олександр Гаврош, Лариса Ніцой, Сашко Дерманський, Галина Ткачук, Катерина Штанко, Сергій Оксеник. Жодна книжка не викликала якоїсь відрази, кожен автор по-своєму був оригінальним.

– Ваша робота є волонтерською?

– Абсолютно. Поки я сам собі і менеджер,і адміністратор груп, і редактор. Кожного дня після школи в мене починається друга робота. Наразі разом із ГО «Безкоштовні курси української мови» у перервах між читаннями ми влаштовуємо творчі зустрічі з письменниками. Діти вперше знайомляться, а деякі письменники, мабуть, вперше у своєму житті їдуть до нас, на Донбас, без остраху (і за це їм велика дяка). І це знов безкоштовно. Ми вже провели зустрічі із Сашком Лірником, Дзвінкою Матіяш, 26-27.05 до нас їде Іван Андрусяк, на скайпі були з Ларисою Ніцой та Софією Андрухович. І це за березень-травень. Знову ж, уся логістика на мені, тому це вже моє життя.

Оксана Проселкова: «Переконана, що ми робимо потрібну справу для всіх» (фото) - фото 6

– Як вдається діставати книжки для читання?

– Якщо книжки на «Зимові читання» нам допомагала купувати Україна, то зараз це наші українці із Заходу (Польща, Латвія, Іспанія, Німеччина). Ми відкриті до співпраці, я навіть укладала Пропозиції щодо співпраці в гуманітарній сфері з Литвою, пропонувала читати разом, але мої Пропозиції осіли в чийомусь кабінеті.

– Географія конкурсу розширюється, це так?

– Так, це парадокс нашого конкурсу взагалі. Ми – міський конкурс, але в ньому беруть участь Слов’янськ, Костянтинівка, Артемівськ, Волноваха, Маріуполь – це Донецька область. Також дві івано-франківські ЗОШ № 6 та 11. Наприклад, із Дзвінкою Матіяш ми спілкувалися по Скайпу всі разом. Це було неперевершено!

Мені щоразу стає страшно, бо умови я не змінюю: кожна школа, яка бере участь у конкурсі, безкоштовно отримує комплект конкурсних книжок для своєї бібліотеки .

– Якщо в якомусь іншому місті України теж захочуть провести такі читання, що для цього потрібно?

– Просто написати мені на адресу oksanaproselkova@gmail.com або подзвонити 099-619-77-30. Ми всіх раді прийняти до нашого кола читань!

краматорск проселкова чтения летние зимние эссе отзывы список литература школьники
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
304 просмотра в августе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Краматорске хотят привлечь неплательщиков алиментов и иных нарушителей к общественно полезным работам. В проекте решения, опубликованном на сайте горсовета, определен перечень объектов, где такие работы будут выполнять нарушители, а также виды работ, передают Донецкие новости. Проект решения «Об определении перечня объектов, на которых нарушители будут выполнять общественно полезные работы, и видов таких работ» будет рассмотрен на заседании исполкома гор...
Общество
На Донетчине сохраняется высокий уровень пожарной опасности, -сообщает ГУ ГСЧС в Донецкой области. По данным Укргидрометцентра, с 17 по 18 августа на территории Донецкой области сохранится чрезвычайно высокая (5 класс) пожарная опасность.
Общество
15 серпня, у місті Краматорськ відбувся круглий стіл за участю представників міжнародної організацій: Данської Ради у справах біженців / Данської Групи з розмінування (DRC-DDG Ukraine), Дитячого фонду ООН (UNICEF),- та Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Департаменту освіти та науки Донецької ОДА. У заході також взяли участь і представники Головного управління ДСНС України у Донецькій області, Цивільно-військового співробітни...
Криминал
Правоохранители установили причастность вора к службе на боевиков «ДНР», а прокуратура в суде полностью доказала его вину в указанных преступлениях. Суд учел все доводы обвинения и приговорил правонарушителя до 3 лет и 1 месяца за решеткой. Об этом сообщает пресс-служба прокуратры Донецкой области. Согласившись с обоснованной позицией публичного обвинения, которого поддерживалась Краматорская местная прокуратура, суд вынес обвинительный приговор 40-летнему...
Общество
Раскрыта преступная схема получения взяток начальником Главного управления Государственной службы Украины по вопросам труда в Донецкой области: 16 августа он был задержан на получении половины взятки в 1 млн грн, - сообщает отдел по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Украины. Установлено, что руководитель контролирующего органа разработал преступную схему, направленную на вымогательство и получение от директора одного из предприятий неправом...
Общество
Сегодня, 17 августа, бульвар Краматорский 13( Соцгород) останется без электроснабжения. Об этом сообщается на сайте Краматорского городского совета. Ремонтные работы планируется закончить до 11:00.
Сводка ООС
В течение минувших суток на Донбассе было зафиксировано 30 обстрелов позиций ВСУ. Потерь среди личного состава нет. Об этом в пятницу, 17 августа, сообщает пресс-центр штаба ООС. "Противник 30 раз открывал огонь по позициям наших войск, в том числе 5 раз - из вооружения, которое запрещено Минскими договоренностями", - говорится в сообщении. В частности, сепаратисты вели прицельный огонь из гранатометов, крупнокалиберных пулеметов и стрелкового оружия, а на...
Культура
6 жовтня 2018 року у Краматорську відбудеться відкритий фестиваль патріотичної пісні «Революція пісенності». Організатором фестивалю є Донецький обласний навчально-методичний центр культури. Конкурс відбудеться на виконання Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 – 2020 роки, затвердженої Указом Президента України № 580/2015, регіонального плану відзначення Дня захисника України, з метою виявлення талановитої та обдарованої мо...
Общество
Министр инфраструктуры Владимир Омелян анонсировал новые ограничения в транспортном сообщении с РФ, в ответ на блокировку украинских транспортных судов в Азовско море. «Сегодня подписал один исторический документ. В Москву будут ходить только медведи, как в старые добрые времена», – написал он на своей странице в Facebook.  В комментарии Омелян отметил, что анонсированные им ограничения будут касаться не только железнодорожного пассажирского сообщения, что...