• Головна
  • Евакуація через війну. Які є варіанти виїзду з Донецької області та чи не залишать людей на вокзалі
17:09, 29 березня

Евакуація через війну. Які є варіанти виїзду з Донецької області та чи не залишать людей на вокзалі

Евакуація через війну. Які є варіанти виїзду з Донецької області та чи не залишать людей на вокзалі

Після початку повномасштабної війни з Донецької області місцеві жителі почали виїжджати в більш безпечні регіони України. Через два роки влада продовжує закликати людей до евакуації. Як можна виїхати з регіону і з якими труднощами стикаються люди - нижче в нашому матеріалі. 

Як усе починалося

У перші дні на початку війни люди почали самостійно виїжджати з Донецької та Луганської областей. Здебільшого це робили ті, у кого був особистий транспорт. Майже одразу ж влада організувала евакуаційні поїзди, на яких мешканців регіону безплатно вивозили в західну частину України, проте сам процес евакуації був добровільним.

Уже у квітні 2022 року колишній голова Донецької ОВА Павло Кириленко став закликати людей до тимчасового виїзду з області. Чиновник стверджував, що ситуація в регіоні може ускладнитися.

Кириленко тоді додав, що населення буде одним з важливих важелів маніпуляцій та досягнення результатів для ворога. Також він пояснював, що з меншою кількістю людей українським воїнам буде простіше бити окупантів.

Однак про примусове відселення людей тоді не йшлося, а сам Кириленко пояснив, що, згідно із законодавством, такі повноваження є у військового командування і місцевих адміністрацій.

Ексглава області говорив, що перетворюватися на росіян ми не будемо (малося на увазі примусове виселення людей), тому загалом велася лише роз'яснювальна робота з людьми.

Обов'язкова евакуація з Донецької області

У серпні 2022 року уряд України видав розпорядження про проведення обов'язкової евакуації жителів Донецької області.

Як тимчасовий притулок було визначено 13 областей України із західної та центральної частини країни. Прем'єр Шмигаль доручив вирішувати це питання низці відомств, зокрема міністерствам, силовикам і "Укрзалізниці".

Того ж дня Кириленко роз'яснив деталі такої евакуації. Тоді людей із Покровська потягами відправляли в Кіровоградську область. Під час дороги люди могли безплатно поїсти, а після прибуття оформляли виплати вже як для переселенців.

Чиновник уже тоді говорив про безоплатне розселення в комунальні заклади або приватні будинки. Також за його словами, всі евакуйовані могли отримати гуманітарну та психологічну підтримку, соціальний супровід під час оформлення допомоги від міжнародних організацій.

Варто зазначити, що формулювання "обов'язкової евакуації" не передбачало її примусовості. Ще за кілька днів до рішення уряду профільна міністерка Ірина Верещук пояснювала, що люди можуть відмовитися від виїзду з Донецької області в письмовій формі.

Примусова евакуація дітей

Уже в березні 2023 року Кабмін схвалив механізм щодо примусової евакуації дітей із Донецької області. Причиною цього стало небажання окремих батьків виїхати в безпечні регіони країни та вберегти своїх дітей від жахів війни.

Поліцейські, представники місцевої влади та волонтери силою слів намагалися переконати таких батьків евакуюватись, проте вони відмовлялися і постійно ховали дітей.

За фактом "примусова евакуація дітей" знову була перебільшена, адже з юридичної точки зору дітей не можна було силою забрати в батьків, виїжджати дитина мала або з татом, або з мамою. Цей момент підтверджувала і міністерка Верещук.

Тому Мінреінтеграції періодично оголошує перелік населених пунктів на Донеччині, з яких необхідно евакуювати всіх дітей, і цей процес триває досі. Влада та поліція звітують, що їм поступово вдається виконати поставлені задачі.

Як йдуть справи з евакуацією на поточний момент

Через два роки повномасштабної війни влада продовжує регулярно нагадувати населенню про необхідність виїзду з регіону, особливо в повідомленнях про наслідки обстрілів міст і сіл, які відбуваються ледь не щодня.

При цьому артилерійські та ракетні удари по Краматорську, Покровську, Слов'янську або Мирнограду не призводять до масової евакуації, лише одиниці залишають Донецьку область. А дехто з тих, хто 2022 року виїхав, вже встиг повернутися додому.

І все ж Донецька ОВА інформує, що раз на вісім днів із Покровська вирушає безплатний потяг, на якому мешканці можуть переїхати в безпечніший регіон України. Ще в лютому людей доправляли до Житомирської області, а з березня місяця - до Рівненської.

Досвід і проблеми переселенців із Донецької області після евакуації

Ми поспілкувалися з жителями Слов'янської, Лиманської, Торецької, Покровської та Добропільської громад і запитали в них, з якими проблемами вони зіткнулися вже на новому місці. 

Частина людей розповіла про позитивний досвід евакуації, коли після приїзду на нове місце влада допомогла з розселенням і надала необхідну допомогу. Деякі з цих людей досі проживають у тих самих місцях, а інші вже самостійно шукали нове місце для проживання.

Інша частина людей розповіла, що після приїзду на вокзали ними сильно ніхто не опікувався, тому їм самостійно довелося шукати житло в новому регіоні.

Здебільшого люди акцентували увагу не стільки на процесі евакуації, скільки на фінансовій підтримці з боку держави. Для багатьох оренда житла виявилася важкою ношею, а виплат для ВПО не завжди вистачає для її покриття. Деякі люди навіть намагалися оплачувати комуналку у рідній домівці в Донецькій області, щоб не накопичувалися борги.

Переселенці зазначили, що не завжди безкоштовне житло орієнтоване під потреби людей. Приватні будинки в селах можуть надати в оренду "за комунальні", але з роботою там туго, навпаки, в місті житла і роботи більше. Однак людей лякає, що вони не знайдуть хорошу роботу, а всі свої запаси доведеться витрачати на оренду житла.

Уже цього року багато хто з цих переселенців втратив виплати, а гуманітарну допомогу стали рідше видавати, і тому для них стоїть вибір - залишатися чи повертатися додому. Але декому вже нікуди повертатися, адже їхнє житло було зруйновано.

Як записатися на евакуацію і що чекає на людей на новому місці

Для безкоштовного виїзду з регіону варто звертатися на гарячу лінію Донецької ОВА - 0 800 408 911 або гарячу лінію Мінреінтеграції - 15-48. Також записатися на евакуацію можна за телефонами - 0988903318 або 0662856290.

Окремо чиновники надали номери для запису на евакуацію тяжкохворих та осіб з інвалідністю - 0800332614, 0997104872, 0993115314, 0961086048.

В останній публікації від Донецької ОДА зазначено, що люди мають дістатися до Покровська. Однак на регулярній основі до прифронтових сіл і міст приїжджають поліцейські та волонтери, які можуть допомогти виїхати.

Поліцейські з групи "Білі янголи" залишили номери, за якими люди можуть зв'язатися і попросити про евакуацію:

  • Авдіївський напрямок - 066-56-19-102

  • Бахмутський напрямок - 066-56-15-102

  • Великоновосілківський напрямок - 066-56-11-102

  • Лиманський напрямок - 066-56-16-102

  • Мар'їнський напрямок - 066-56-10-102 

Чиновники стверджують, що люди не залишаться на вокзалі і їх безоплатно розселять у закладах комунальної власності Рівненської області.

По приїзду люди отримають разову виплату і щомісяця обіцяють виплати переселенцям. Хоча нещодавно Мінреінтеграції повідомило про суттєве урізання категорії осіб, які зможуть їх отримувати. Також евакуйовані зможуть отримати гуманітарну, психологічну та медичну допомогу.

Допомога від благодійного фонду "Право на захист" 

Регіональний керівник Донецького регіону фонду Андрій Цариценко нам у коментарі розповів, що моніторингова служба здійснює постійні візити до людей, проводить оцінку їхніх потреб і вживає заходів щодо захисту їхніх прав. Допомогу надають внутрішньо переміщеним особам і постраждалим від військових дій. 

Фахівці моніторингової служби інформують мешканців про можливість евакуації через Покровськ і надають номери гарячої лінії контактного центру, що працює при ОВА. 

Якщо людина планує евакуюватися самостійно, то може отримати допомогу в цьому від кризової групи фонду, яка, за потреби, супроводжує транспортом до залізничних станцій Краматорська або Слов'янська. Йдеться, зокрема, і про пенсіонерів, мам з дітьми та осіб з інвалідністю.

Також нерідко до працівників фонду звертаються з питаннями про місця тимчасового проживання. 

"Скажімо, людина хоче виїхати, але не знає, в якому шелтері зупинитися. Тоді працівники моніторингової служби надають колегам із сусідніх областей, які опікуються місцями тимчасового проживання запит, і знаходять місця для заселення", - сказав Цариценко.

Звернутися по допомогу до представників фонду можна за посиланням

Автор: Дмитро Браславський 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Донецька область #Донеччина #евакуація #ВПО
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...