Инструменты влияния на местную власть Краматорска

Рух «Сильні громади Донеччини» провів аналіз рішень Краматорської міської ради щодо впровадження інструментів впливу громадян міста на діяльність влади. Ці інструменти дозволяють зробити владу більш відкритою, прозорою та доступною, а мешканцям вплинути на рішення простіше.

kram_rada

Детально про можливості кожного з інструментів та порядок їх застосування далі:

Громадські слухання – право громадян на зустрічі з депутатами Краматорської міської ради, службовими особами її виконавчих органів, міським головою, іншими посадовими особами місцевого самоврядування міста, під час яких члени громади можуть заслуховувати їх та оцінювати їх роботу, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

В місті Краматорськ ця можливість врегульована Статутом територіальної громади міста Краматорська, а саме главою 4 розділу IV (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_57_6_271.pdf). Ініціатором громадських слухань можуть бути або представники місцевої влади, або не менше 250 містян. Але якщо громадські слухання проводяться з питань, що розповсюджуються на території селища, вулиці, кварталу тощо, то необхідні підписи лише 25 осіб – мешканців цієї території.

Звітування місцевої влади передбачено також Статутом громади. Не рідше ніж раз у рік міський голова, депутати та виконавчі органи мають звітувати перед територіальною громадою.

Виконавчі органи звітують у наступному порядку: спочатку звіт оприлюднюється на сайті міської ради та у ЗМІ, а потім погоджується на засіданні виконкому (ст. 94 Статуту).

Міський голова має звітувати до 31 березня року наступного за звітнім. Звітування міського голови має проходити у приміщенні міської ради, де можуть бути присутніми не менш 100 городян. Члени територіальної громади можуть задавати питання, а міський голова зобов’язаний на них відповідати (ст. 92 Статуту).

Строки звітування депутатів такі ж самі як для міського голови. Їх звітування відбувається в приміщенні міської ради або іншому згідно графіку, якій ще має бути затверджений міською радою найближчим часом (ст. 83 Статуту).

Відносно недавно, у грудні 2015 року, нове скликання депутатів прийняли Положення про помічника-консультанта депутата(http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_2_7_13.pdf). Якщо виникають складності з доступом до депутата міської ради, знайте, що помічник-консультант – є законним представником депутата, і він може приймати листи, адресовані депутату та вести прийом громадян.

Потужний інструмент впливу на владу – це місцеві ініціативи. І в Краматорську він діє з грудня 2012 року, коли міська рада затвердила відповідне положення (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_22_6_2.pdf). Мешканці міста можуть зареєструвати проект рішення, який обов’язково буде розглянуто на сесії. Для цього потрібно зібрати ініціативну групу у кількості 15 осіб, які надалі мають забрати 250 підписів на підтримку їхнього проекту рішення. Станом на сьогоднішній день, тобто майже за 4 роки існування цього інструменту, в місті не було зареєстровано жодної місцевої ініціативи. Мабуть, це не дуже дієвий інструмент?

Простіше та швидше буде скористуватися функцією електронна петиція. Це безкоштовно, до того ж не потрібно ходити по людях збирати підписи, та обов’язково для розгляду органом місцевого самоврядування. Щоб зареєструвати електронну петицію необхідно зайти на сайт             http://e-dem.in.ua/kramatorsk (http://e-dem.in.ua/kramatorsk), в правому верхньому кутку нажати кнопку «+Створити петицію», пройти не складу реєстрацію, та (вуаля!) пишіть що бажаєте змінити в місті. До того ж не забудьте подивитися які ще електронні петиції були запропоновані раніше. Можливо вже хтось підіймав питання, яке вас турбує. Якщо будь-яка петиція набирає 250 голосів, вона передається на розгляд міському голові, і тоді, згідно з законом розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80).

Проаналізувавши рішення Краматорської міської ради «Про затвердження порядку проведення консультацій з громадськістю в м. Краматорськ» (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_5_6_4.pdf) «Сильні громади Донеччини» зробили висновок, що Краматорськ має досить демократичний та прозорий порядок проведення консультацій з громадськістю. По-перше, місцева влада зобов’язана проводити консультації у формі громадського обговорення щодо усіх проектів нормативно-правових та регуляторних актів, а також програм розвитку тощо. По-друге, ініціювати консультації легко може громадська організація або інший інститут громадянського суспільства. Серед недоліків відзначаємо погану систему інформування щодо початку проведення консультацій. Але це загальна проблема сайту Краматорської міської ради, яку потрібно вирішувати комплексно.

Найвпливовішим інструментом громадської участі є громадська експертиза. Процедура громадської експертизи дає можливість ІГС оцінити ефективність діяльності певного органу виконавчої влади або якоїсь посадової особи, ефективність виконання певної державної програми, законність витрачання бюджетних коштів, якість надання адміністративних послуг чи дотримання законодавства тощо.

В статті 37 Статуту громади міста Краматорська (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_57_6_271.pdf ) зазначено, що жителі міста здійснюють право на місцеве самоврядування у формі проведення громадських експертиз виконавчих органів міської ради. Проте не було прийнято а ні Положення про громадські експертизи, а ні Порядку їх проведення, що унеможливлює використання цього інструменту.

Нові можливості

Система електронних державних закупівель ProZorro (http://prozorro.gov.ua/) почне працювати в Краматорську після прийняття рішення про приєднання до системи. Проект рішення вже доступний для обговорення на сайті краматорської міської ради http://www.krm.gov.ua/ (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/proekt/proekt_resh_19.02.16_1.pdf) та запланований до голосування на пленарному засіданні сесії 30 березня. Від тоді все закупівлі на суму від 10 тис. грн. до 1,5 млн. грн. - для товарів та від 10 тис. грн. до 200 тис. грн. - для послуг проводитимуться через цю систему та будуть публічно доступні.

Також з березня 2015 року запрацював у тестовому режимі єдиний веб-портал використання публічних коштів E-data (http://e-data.gov.ua).Нацьому сайті будь хто з мешканців може подивитися які відрахування зробили структурні підрозділи виконкому, а посадові особи зобов’язані публікувати інформацію по всім трансакціям, які були проведені.

Дуже цікаву та інноваційну програму впроваджує зараз міська рада за участі громадськості – це партисипаторний бюджет, або як його називають в Україні – громадській бюджет. Вже створена робоча група (http://krm.gov.ua/UserFiles/dl/gol/rasp_gol_09.02.16_25p.pdf), яка розробляє Положення про громадський бюджет, та невдовзі депутати приймуть остаточне рішення щодо впровадження програми.

Для довідки. Громадський бюджет – частина міського бюджету, рішення щодо розпорядження якої приймаються безпосередньо мешканцями міста. В Україні почали з 1% доходів місцевого бюджету на рік. У 2015 році Полтава, Черкаси та Чернігів першими впровадили подібну практику у країні.

 Заключне слово

Отже, «Сильні громади Донеччини» познайомили Вас з основними інструментами громадського впливу, що діють в місті Краматорськ. Порівняно з іншими містами Донецької та Луганської областей в Краматорську діє більшість з можливих інструментів впливу, що надає можливість громаді демократично впливати на місцеву владу.

Проте практичне функціонування зазначених інструментів ускладнюється через низьку інформованість населення щодо можливостей їх використання та заплутаність доступу до необхідних документів. Підвищити рівень інформованості та спростити процедуру використання перелічених інструментів впливу дозволить апгрейд сайту Краматорської міської ради.  Структурований розділ для громадських діячів, простий та ефективний пошук документів та зрозумілий інтерфейс – необхідні складові зручного сайту міської ради.

краматорск местная власть Сильні громади Донеччини
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
446 просмотров в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
На дорогах Донецкой области наблюдается гололедица. Из-за сложной ситуации на дорогах, спасатели области неоднократно привлекались для оказания помощи водителям, сообщает ГСЧС. Так, 20 января в 08:44 на телефон Службы спасения «101» поступило сообщение о том, что на бульваре Краматорском в Краматорске застрял грузовой автомобиль. Бойцы 12-го Государственного пожарно-спасательного отряда, прибывшие на место происшествия, с помощью буксировочного троса и авт...
Общество
За даними Гідромецентру очікуються значні опади у вигляді дощу та налипання мокрого снігу. На дорогах ожеледиця. Поліція Донеччини закликає водіїв та пішоходів неухильно дотримуватися вимог Правил дорожнього руху. Про це повідомляє поліція Донеччини. На півночі регіону сніжить, в інших частинах Донеччини – дощ та туман. Температура коливатиметься від +2 до -8 градусів вночі. Пориви вітру досягатимуть 12 м/с. На дорогах ожеледиця. Шановні учасники дорожньог...
Общество
В связи с расширением штата, сайт 6264 ищет менеджеров по продажам. Если Вы готовы работать на результат, если уверены в своих силах и чувствуете в себе потенциал «гения» продаж, тогда Вам непременно к нам. Нас не пугает отсутствие опыта, мы готовы всему обучить, главный критерий— огромное желание расти и развиваться в продажах. Требования к сотруднику: - желание зарабатывать - умение убеждать и работать с клиентами - целеустремленность и инициативность -...
Политические новости
«Очередное повышение тарифов при ограничении доступности субсидий приведет к рекондному росту задолженности за жилищно-коммунальные услуги». Об этом заявил кандидат в президенты от ОППОЗИЦИОННОЙ ПЛАТФОРМЫ – ЗА ЖИЗНЬ Юрий Бойко, комментируя рост долгов населения. «Уже сейчас задолженность за жилкомуслуги составляет более 47 млрд грн, причем только за ноябрь она выросла на 7,8 миллиардов. Такого роста задолженности не было никогда. А после очередного повышен...
Происшествия
Из-за сложных взаимоотношениях в семье 15-летняя школьница местной школы в течение суток родителям не сообщала свое местонахождение, она выключила мобильный телефон и скрывалась у подружек. 18 января в 21.30 часов на линию "102" обратилась 35 летняя жительница Краматорска которая сообщила, что она потеряла связью с дочерью, которая пошла к подруге еще 17 января. Девушка неоднократно уже оставляла место проживания, однако, где она находится в настоящее врем...
Общество
Протягом 2018 року до фіскальної служби Донеччини платниками області подано майже 882 тисячі декларацій, звітів, розрахунків, як в паперовому, так і в електронному вигляді. При цьому із року в рік все більше платників Донеччини надсилають звітність засобами телекомунікаційного зв’язку. Так, у 2018 році вже 80% документів всієї звітності надійшло електронним шляхом, в тому числі через Електронний кабінет платника, проти 73% минулого року. Найбільше звітів...
Общество
Общеобразовательная школа I-III ступеней № 18 - одна из старейших в городе. За годы своего существования школа значительно увеличилась, выросло и количество учеников. Из-за нехватки достаточного количества учебных классов, дети вынуждены были учиться в две смены. Чтобы решить эту проблему, было принято решение о переоборудовании здания, в котором находятся мастерские, под учебные классы, сообщает горсовет. Благодаря сотрудничеству городской администрации,...
Розыгрыш!
В понедельник, 28 января, в 18:00 в Краматорске в ДКиТ «НКМЗ» будет показан музыкально-поэтический спектакль «Порвали Парус. Высоцкий».  Спектакль посвящен великому поэту, актёру и гению, чьи стихи и песни по сей день касаются наших сердец. Каждый найдёт в нём себя, что-то своё... согревшись от жара вечно летящей кометы — Владимира Семеновича Высоцкого. Описывать подобные вещи, как и талант самого поэта, лишнее...нужно самому окунуться в этот художественны...
Политические новости
20 января в Запорожье прошел Форум за мир и развитие, объединивший более 5000 участников – представителей деловых, промышленных кругов, профсоюзов и работодателей страны, общественных деятелей. Это крупнейший подобный форум, начиная с 2012 года. В ходе Форума участники высказались в поддержку народного депутата Александра Вилкула как единого кандидата от оппозиционных и миролюбивых сил Украины на предстоящих президентских выборах. В своем выступлении на Фо...