Инструменты влияния на местную власть Краматорска

Рух «Сильні громади Донеччини» провів аналіз рішень Краматорської міської ради щодо впровадження інструментів впливу громадян міста на діяльність влади. Ці інструменти дозволяють зробити владу більш відкритою, прозорою та доступною, а мешканцям вплинути на рішення простіше.

kram_rada

Детально про можливості кожного з інструментів та порядок їх застосування далі:

Громадські слухання – право громадян на зустрічі з депутатами Краматорської міської ради, службовими особами її виконавчих органів, міським головою, іншими посадовими особами місцевого самоврядування міста, під час яких члени громади можуть заслуховувати їх та оцінювати їх роботу, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

В місті Краматорськ ця можливість врегульована Статутом територіальної громади міста Краматорська, а саме главою 4 розділу IV (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_57_6_271.pdf). Ініціатором громадських слухань можуть бути або представники місцевої влади, або не менше 250 містян. Але якщо громадські слухання проводяться з питань, що розповсюджуються на території селища, вулиці, кварталу тощо, то необхідні підписи лише 25 осіб – мешканців цієї території.

Звітування місцевої влади передбачено також Статутом громади. Не рідше ніж раз у рік міський голова, депутати та виконавчі органи мають звітувати перед територіальною громадою.

Виконавчі органи звітують у наступному порядку: спочатку звіт оприлюднюється на сайті міської ради та у ЗМІ, а потім погоджується на засіданні виконкому (ст. 94 Статуту).

Міський голова має звітувати до 31 березня року наступного за звітнім. Звітування міського голови має проходити у приміщенні міської ради, де можуть бути присутніми не менш 100 городян. Члени територіальної громади можуть задавати питання, а міський голова зобов’язаний на них відповідати (ст. 92 Статуту).

Строки звітування депутатів такі ж самі як для міського голови. Їх звітування відбувається в приміщенні міської ради або іншому згідно графіку, якій ще має бути затверджений міською радою найближчим часом (ст. 83 Статуту).

Відносно недавно, у грудні 2015 року, нове скликання депутатів прийняли Положення про помічника-консультанта депутата(http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_2_7_13.pdf). Якщо виникають складності з доступом до депутата міської ради, знайте, що помічник-консультант – є законним представником депутата, і він може приймати листи, адресовані депутату та вести прийом громадян.

Потужний інструмент впливу на владу – це місцеві ініціативи. І в Краматорську він діє з грудня 2012 року, коли міська рада затвердила відповідне положення (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_22_6_2.pdf). Мешканці міста можуть зареєструвати проект рішення, який обов’язково буде розглянуто на сесії. Для цього потрібно зібрати ініціативну групу у кількості 15 осіб, які надалі мають забрати 250 підписів на підтримку їхнього проекту рішення. Станом на сьогоднішній день, тобто майже за 4 роки існування цього інструменту, в місті не було зареєстровано жодної місцевої ініціативи. Мабуть, це не дуже дієвий інструмент?

Простіше та швидше буде скористуватися функцією електронна петиція. Це безкоштовно, до того ж не потрібно ходити по людях збирати підписи, та обов’язково для розгляду органом місцевого самоврядування. Щоб зареєструвати електронну петицію необхідно зайти на сайт             http://e-dem.in.ua/kramatorsk (http://e-dem.in.ua/kramatorsk), в правому верхньому кутку нажати кнопку «+Створити петицію», пройти не складу реєстрацію, та (вуаля!) пишіть що бажаєте змінити в місті. До того ж не забудьте подивитися які ще електронні петиції були запропоновані раніше. Можливо вже хтось підіймав питання, яке вас турбує. Якщо будь-яка петиція набирає 250 голосів, вона передається на розгляд міському голові, і тоді, згідно з законом розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80).

Проаналізувавши рішення Краматорської міської ради «Про затвердження порядку проведення консультацій з громадськістю в м. Краматорськ» (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_5_6_4.pdf) «Сильні громади Донеччини» зробили висновок, що Краматорськ має досить демократичний та прозорий порядок проведення консультацій з громадськістю. По-перше, місцева влада зобов’язана проводити консультації у формі громадського обговорення щодо усіх проектів нормативно-правових та регуляторних актів, а також програм розвитку тощо. По-друге, ініціювати консультації легко може громадська організація або інший інститут громадянського суспільства. Серед недоліків відзначаємо погану систему інформування щодо початку проведення консультацій. Але це загальна проблема сайту Краматорської міської ради, яку потрібно вирішувати комплексно.

Найвпливовішим інструментом громадської участі є громадська експертиза. Процедура громадської експертизи дає можливість ІГС оцінити ефективність діяльності певного органу виконавчої влади або якоїсь посадової особи, ефективність виконання певної державної програми, законність витрачання бюджетних коштів, якість надання адміністративних послуг чи дотримання законодавства тощо.

В статті 37 Статуту громади міста Краматорська (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_57_6_271.pdf ) зазначено, що жителі міста здійснюють право на місцеве самоврядування у формі проведення громадських експертиз виконавчих органів міської ради. Проте не було прийнято а ні Положення про громадські експертизи, а ні Порядку їх проведення, що унеможливлює використання цього інструменту.

Нові можливості

Система електронних державних закупівель ProZorro (http://prozorro.gov.ua/) почне працювати в Краматорську після прийняття рішення про приєднання до системи. Проект рішення вже доступний для обговорення на сайті краматорської міської ради http://www.krm.gov.ua/ (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/proekt/proekt_resh_19.02.16_1.pdf) та запланований до голосування на пленарному засіданні сесії 30 березня. Від тоді все закупівлі на суму від 10 тис. грн. до 1,5 млн. грн. - для товарів та від 10 тис. грн. до 200 тис. грн. - для послуг проводитимуться через цю систему та будуть публічно доступні.

Також з березня 2015 року запрацював у тестовому режимі єдиний веб-портал використання публічних коштів E-data (http://e-data.gov.ua).Нацьому сайті будь хто з мешканців може подивитися які відрахування зробили структурні підрозділи виконкому, а посадові особи зобов’язані публікувати інформацію по всім трансакціям, які були проведені.

Дуже цікаву та інноваційну програму впроваджує зараз міська рада за участі громадськості – це партисипаторний бюджет, або як його називають в Україні – громадській бюджет. Вже створена робоча група (http://krm.gov.ua/UserFiles/dl/gol/rasp_gol_09.02.16_25p.pdf), яка розробляє Положення про громадський бюджет, та невдовзі депутати приймуть остаточне рішення щодо впровадження програми.

Для довідки. Громадський бюджет – частина міського бюджету, рішення щодо розпорядження якої приймаються безпосередньо мешканцями міста. В Україні почали з 1% доходів місцевого бюджету на рік. У 2015 році Полтава, Черкаси та Чернігів першими впровадили подібну практику у країні.

 Заключне слово

Отже, «Сильні громади Донеччини» познайомили Вас з основними інструментами громадського впливу, що діють в місті Краматорськ. Порівняно з іншими містами Донецької та Луганської областей в Краматорську діє більшість з можливих інструментів впливу, що надає можливість громаді демократично впливати на місцеву владу.

Проте практичне функціонування зазначених інструментів ускладнюється через низьку інформованість населення щодо можливостей їх використання та заплутаність доступу до необхідних документів. Підвищити рівень інформованості та спростити процедуру використання перелічених інструментів впливу дозволить апгрейд сайту Краматорської міської ради.  Структурований розділ для громадських діячів, простий та ефективний пошук документів та зрозумілий інтерфейс – необхідні складові зручного сайту міської ради.

краматорск местная власть Сильні громади Донеччини
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
446 просмотров в сентябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

СПИСОК МЕРОПРИЯТИЙ
Весь 2018 год в Краматорске и за его пределами идет чреда событий, приурочиваемых к его 150-летию. Уже на этих выходных наступит кульминация празднования юбилея. Подробно о том, как и где это будет происходить сообщил начальник управления по гуманитарным вопросам Андрей Гореславец.  С 21 по 23 сентября в Краматорске в рамках празднования 150-летия города будет проходить инвестиционный Форум «Kramatorsk Invest-2018». Главная цель форума – продемонстрировать...
Общество
Сегодня, 19 сентября  городской голова Андрей Панков вручил ключи от 4 машин сотрудникам КП «Краматорское трамвайно-троллейбусное управление». Краматорск стал одним из первых городов в Украине, который оценил перспективу использования троллейбусов с опцией автономного хода. Для жителей Красногорки вскоре заработают новые троллейбусы, которые выйдут  на маршрут, соединяющий их с центром и главными заводами города. В этом году были  заключены договора финанс...
ПРЯМАЯ ТРАНСЛЯЦИЯ
В эти минуты в Днепре в ответном матче 1/16 финала Кубка Украины сошлись местная одноименная команда и краматорский "Сапфир". Напомним, что первый матч, проходивший в Краматорске, завершился результативной ничьей - 2:2. За ходом игры на "Днепр-Арене" вы можете следить по прямой трансляции:
Общество
Активным и спортивным жителям  Краматорска предлагается провести День города по-особенному - велосипедно под хеш-тегом #KramatorskBikeRide: с велопарадом, уличной музыкой, велоквестом по  городу и кинопоказу под открытым небом с велогенераторами. Об этом сообщает молодежная платформа «ВІЛЬна ХАта». Сбор участников мероприятий состоится в воскресенье, 23 сентября, в 11:00, на пл. Мира, а старт назначен на  11:30. Финиш маршрута  - ул. Триумфальная, где буде...
ВАЖНО
По информации городского совета, в субботу, 22 сентября, в связи с проведением  праздничных мероприятий, посвященных 150-летию города и Дня машиностроителей, будет изменено движение некоторых маршрутов пассажирского автотранспорта, - сообщает пресс-служба батальона УПП Краматорска и Славянска.  Изменения маршрута движения в  прямом и обратном направлениях коснется следующих автобусов: - №1, №30, №31 ... ..- ул. О.Тихого - ул. Парковая - ул. В.Стуса - .......
Общество
В связи с расширением штата, сайт 6264 ищет менеджеров по продажам. Если Вы готовы работать на результат, если уверены в своих силах и чувствуете в себе потенциал «гения» продаж, тогда Вам непременно к нам. Нас не пугает отсутствие опыта, мы готовы всему обучить, главный критерий— огромное желание расти и развиваться в продажах. Требования к сотруднику: - желание зарабатывать - умение убеждать и работать с клиентами - целеустремленность и инициативность...
Новости компаний
Последние экземпляры книги ""Мариуполь. Последний форпост". Переиздания не будет. Поспешите купить честную книгу о событиях 2014-2015 годов в Мариуполе и Приазовье. "Мариуполь. Последний форпост"  - читают в Праге и Вене, Берлине и Тбилиси, Луцке и Тернополе, Киеве и Львове,  Донецке и Краматорске. Книга говорит голосом тех, кто видел, слышал и сам был участником страшных и трагических событий 2014 - 2015 годов в Мариуполе. В ней нет оценочных суждений - т...
Общество
Органами прокуратуры Донецкой области продолжают приниматься меры по защите государственных интересов в бюджетной сфере. Так, прокуратура Донецкой области  требует признать недействительным договор на осуществление технадзора за реконструкцией  «Сада Бернацкого» в Краматорске, - сообщает пресс-служба ведомства. В частности, аппаратом прокуратуры области установлено, что между Департаментом экологии и природных ресурсов Донецкой областной государственной ад...
Общество
Парламент намерен установить штрафы за непристегнутый ремень безопасности до 850 гривен. «За» проголосовали 240 народных депутатов. Верховная Рада поддержала за основу законопроект № 8492, который предусматривает увеличение штрафов за игнорирование ремней безопасности с 51 до 850 грн.  Законопроект предусматривает увеличение ответственности за игнорирование ремней безопасности при пользовании автомобилями и шлемами - при пользовании мопедами/мотоциклами. О...