Инструменты влияния на местную власть Краматорска

Рух «Сильні громади Донеччини» провів аналіз рішень Краматорської міської ради щодо впровадження інструментів впливу громадян міста на діяльність влади. Ці інструменти дозволяють зробити владу більш відкритою, прозорою та доступною, а мешканцям вплинути на рішення простіше.

kram_rada

Детально про можливості кожного з інструментів та порядок їх застосування далі:

Громадські слухання – право громадян на зустрічі з депутатами Краматорської міської ради, службовими особами її виконавчих органів, міським головою, іншими посадовими особами місцевого самоврядування міста, під час яких члени громади можуть заслуховувати їх та оцінювати їх роботу, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

В місті Краматорськ ця можливість врегульована Статутом територіальної громади міста Краматорська, а саме главою 4 розділу IV (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_57_6_271.pdf). Ініціатором громадських слухань можуть бути або представники місцевої влади, або не менше 250 містян. Але якщо громадські слухання проводяться з питань, що розповсюджуються на території селища, вулиці, кварталу тощо, то необхідні підписи лише 25 осіб – мешканців цієї території.

Звітування місцевої влади передбачено також Статутом громади. Не рідше ніж раз у рік міський голова, депутати та виконавчі органи мають звітувати перед територіальною громадою.

Виконавчі органи звітують у наступному порядку: спочатку звіт оприлюднюється на сайті міської ради та у ЗМІ, а потім погоджується на засіданні виконкому (ст. 94 Статуту).

Міський голова має звітувати до 31 березня року наступного за звітнім. Звітування міського голови має проходити у приміщенні міської ради, де можуть бути присутніми не менш 100 городян. Члени територіальної громади можуть задавати питання, а міський голова зобов’язаний на них відповідати (ст. 92 Статуту).

Строки звітування депутатів такі ж самі як для міського голови. Їх звітування відбувається в приміщенні міської ради або іншому згідно графіку, якій ще має бути затверджений міською радою найближчим часом (ст. 83 Статуту).

Відносно недавно, у грудні 2015 року, нове скликання депутатів прийняли Положення про помічника-консультанта депутата(http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_2_7_13.pdf). Якщо виникають складності з доступом до депутата міської ради, знайте, що помічник-консультант – є законним представником депутата, і він може приймати листи, адресовані депутату та вести прийом громадян.

Потужний інструмент впливу на владу – це місцеві ініціативи. І в Краматорську він діє з грудня 2012 року, коли міська рада затвердила відповідне положення (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_22_6_2.pdf). Мешканці міста можуть зареєструвати проект рішення, який обов’язково буде розглянуто на сесії. Для цього потрібно зібрати ініціативну групу у кількості 15 осіб, які надалі мають забрати 250 підписів на підтримку їхнього проекту рішення. Станом на сьогоднішній день, тобто майже за 4 роки існування цього інструменту, в місті не було зареєстровано жодної місцевої ініціативи. Мабуть, це не дуже дієвий інструмент?

Простіше та швидше буде скористуватися функцією електронна петиція. Це безкоштовно, до того ж не потрібно ходити по людях збирати підписи, та обов’язково для розгляду органом місцевого самоврядування. Щоб зареєструвати електронну петицію необхідно зайти на сайт             http://e-dem.in.ua/kramatorsk (http://e-dem.in.ua/kramatorsk), в правому верхньому кутку нажати кнопку «+Створити петицію», пройти не складу реєстрацію, та (вуаля!) пишіть що бажаєте змінити в місті. До того ж не забудьте подивитися які ще електронні петиції були запропоновані раніше. Можливо вже хтось підіймав питання, яке вас турбує. Якщо будь-яка петиція набирає 250 голосів, вона передається на розгляд міському голові, і тоді, згідно з законом розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80).

Проаналізувавши рішення Краматорської міської ради «Про затвердження порядку проведення консультацій з громадськістю в м. Краматорськ» (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_5_6_4.pdf) «Сильні громади Донеччини» зробили висновок, що Краматорськ має досить демократичний та прозорий порядок проведення консультацій з громадськістю. По-перше, місцева влада зобов’язана проводити консультації у формі громадського обговорення щодо усіх проектів нормативно-правових та регуляторних актів, а також програм розвитку тощо. По-друге, ініціювати консультації легко може громадська організація або інший інститут громадянського суспільства. Серед недоліків відзначаємо погану систему інформування щодо початку проведення консультацій. Але це загальна проблема сайту Краматорської міської ради, яку потрібно вирішувати комплексно.

Найвпливовішим інструментом громадської участі є громадська експертиза. Процедура громадської експертизи дає можливість ІГС оцінити ефективність діяльності певного органу виконавчої влади або якоїсь посадової особи, ефективність виконання певної державної програми, законність витрачання бюджетних коштів, якість надання адміністративних послуг чи дотримання законодавства тощо.

В статті 37 Статуту громади міста Краматорська (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_57_6_271.pdf ) зазначено, що жителі міста здійснюють право на місцеве самоврядування у формі проведення громадських експертиз виконавчих органів міської ради. Проте не було прийнято а ні Положення про громадські експертизи, а ні Порядку їх проведення, що унеможливлює використання цього інструменту.

Нові можливості

Система електронних державних закупівель ProZorro (http://prozorro.gov.ua/) почне працювати в Краматорську після прийняття рішення про приєднання до системи. Проект рішення вже доступний для обговорення на сайті краматорської міської ради http://www.krm.gov.ua/ (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/proekt/proekt_resh_19.02.16_1.pdf) та запланований до голосування на пленарному засіданні сесії 30 березня. Від тоді все закупівлі на суму від 10 тис. грн. до 1,5 млн. грн. - для товарів та від 10 тис. грн. до 200 тис. грн. - для послуг проводитимуться через цю систему та будуть публічно доступні.

Також з березня 2015 року запрацював у тестовому режимі єдиний веб-портал використання публічних коштів E-data (http://e-data.gov.ua).Нацьому сайті будь хто з мешканців може подивитися які відрахування зробили структурні підрозділи виконкому, а посадові особи зобов’язані публікувати інформацію по всім трансакціям, які були проведені.

Дуже цікаву та інноваційну програму впроваджує зараз міська рада за участі громадськості – це партисипаторний бюджет, або як його називають в Україні – громадській бюджет. Вже створена робоча група (http://krm.gov.ua/UserFiles/dl/gol/rasp_gol_09.02.16_25p.pdf), яка розробляє Положення про громадський бюджет, та невдовзі депутати приймуть остаточне рішення щодо впровадження програми.

Для довідки. Громадський бюджет – частина міського бюджету, рішення щодо розпорядження якої приймаються безпосередньо мешканцями міста. В Україні почали з 1% доходів місцевого бюджету на рік. У 2015 році Полтава, Черкаси та Чернігів першими впровадили подібну практику у країні.

 Заключне слово

Отже, «Сильні громади Донеччини» познайомили Вас з основними інструментами громадського впливу, що діють в місті Краматорськ. Порівняно з іншими містами Донецької та Луганської областей в Краматорську діє більшість з можливих інструментів впливу, що надає можливість громаді демократично впливати на місцеву владу.

Проте практичне функціонування зазначених інструментів ускладнюється через низьку інформованість населення щодо можливостей їх використання та заплутаність доступу до необхідних документів. Підвищити рівень інформованості та спростити процедуру використання перелічених інструментів впливу дозволить апгрейд сайту Краматорської міської ради.  Структурований розділ для громадських діячів, простий та ефективний пошук документів та зрозумілий інтерфейс – необхідні складові зручного сайту міської ради.

краматорск местная власть Сильні громади Донеччини
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
446 просмотров в марте
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Политика
Директор аналитического центра «СОЦИОМОДУС» Игорь Пиголенко: «Избиратели юга и востока, не имея во втором туре своего кандидата, могут проголосовать за Порошенко».   Ситуация накануне дня выборов-2019 проявила определенные политические маркеры кампании. В условиях широкого спектра кандидатов отметим крайне низкий градус идейного и программного противостояние между ними. Кроме П.Порошенко, предложившего избирателям идеологическую триаду – «армія, віра, мова...
Политика
Центр соціальних та маркетингових досліджень «Социс» разом з Інститутом стратегічних досліджень та прогнозів «Янус» провів загальнонаціональне дослідження з 9 по 14 березня щодо електоральних настроїв українців напередодні президентських виборів 2019. За результатами, близько 77,4% українців стверджують, що обов’язково будуть голосувати на майбутніх виборах Президента України 31 березня. Вагаються у своїх намірах прийти на виборчі дільниці в день голосуван...
Общество
Группа представителей интернет супермаркета стройматериалов Проком в период в период с 19 по 22 марта 2019 года взяла участие в 34-я Международная выставка строительных материалов и технологий InterBuildExpo 2019, которая проходила в городе Киеве. В качестве одной из главных экспозиций на выставке были представлены ручные и электроинструменты для строительных и отделочных работ. В экспозиции демонстрировались самые новые модели известных марок (производит...
Политические новости
Об этом заявил народный депутат, основатель ОППОЗИЦИОННЫЙ ПЛАТФОРМЫ – ЗА ЖИЗНЬ Юрий Бойко, комментируя журналистам совместную с председателем Политсовета партии Виктором Медведчуком поездку в Москву на встречу с премьер-министром РФ Дмитрием Медведевым и главой правления российской корпорации «Газпром» Алексеем Миллером. Юрий Бойко подчеркнул, что данная встреча была необходима. На ней обсуждались прикладные, экономические вопросы, которые накопились за по...
Общество
6 апреля, в Краматорске выступит самая яркая и неподражаемая блондинка украинского шоу-бизнеса Ольга Полякова. Звезда представит фееричное гранд-шоу «Королева ночи». Ранее премьера шоу уже состоялась в Киеве и получила звание «самого громкого и зрелищного музыкального события года». Общий вес сценических конструкций составлял 245 тонн. А сама певица сменила за вечер несколько ярких образов. В Краматорске Ольга Полякова презентует новую программу, созданную...
Общество
Президент Петр Порошенко допускает, что помимо повышения пенсий с марта, получающие минимальную пенсию граждане могут также получать ежегодно так называемую 13-ю пенсию. «Мы на сегодняшний день точно будем продолжать приоритеты пенсионеров при реализации социальной политики. Я не исключаю, что одним из возможных вариантов станет выплата тем, кто получает минимальную пенсию, тринадцатой пенсии ежегодно», – сказал он. При этом Порошенко сообщил, что для этог...
Общество
За прошедшие сутки боевики 6 раз обстреляли позиции ОС, 5 раз применив запрещенные Минскими договоренностями минометы калибров 120 и 82 мм. 1 украинский военный погиб, еще 1 - получил ранение. Об этом говорится в сводке пресс-центра Объединенных сил по состоянию на 7:00 23 марта. В полосе ответственности оперативно-тактической группировки "Восток" боевики обстреляли украинские позиции: из минометов калибра 120 мм и автоматических станковых гранатометов - в...
Новости компаний
22 марта на базе Константиновского профессионального лицея в Донецкой области торжественно открыли Школу поварского искусства. Теперь все студенты региона, обучающиеся на пищевых и кулинарных специальностях, смогут бесплатно проходить мастер-классы под руководством опытных шеф-поваров. Они будут готовить на современной, удобной кухне, оснащенной необходимым профессиональным оборудованием. Для обустройства Школы Фонд Бориса Колесникова реконструировал стол...
Политические новости
В преддверии президентских выборов журналисты пишут не только о политических пристрастиях кандидатов, но и об их повседневной жизни вне политики. В частности, портал pravda.com.ua познакомил своих читателей с жизнью вне политики лидера ОППОЗИЦИОННОЙ ПЛАТФОРМЫ – ЗА ЖИЗНЬ Юрия Бойко. Как рассказали репортеры, коллеги по фракции "Оппозиционный блок" называют его "директором завода" в украинском парламенте, потому что он хороший организатор. График. Бойко – жа...