Инструменты влияния на местную власть Краматорска

Рух «Сильні громади Донеччини» провів аналіз рішень Краматорської міської ради щодо впровадження інструментів впливу громадян міста на діяльність влади. Ці інструменти дозволяють зробити владу більш відкритою, прозорою та доступною, а мешканцям вплинути на рішення простіше.

kram_rada

Детально про можливості кожного з інструментів та порядок їх застосування далі:

Громадські слухання – право громадян на зустрічі з депутатами Краматорської міської ради, службовими особами її виконавчих органів, міським головою, іншими посадовими особами місцевого самоврядування міста, під час яких члени громади можуть заслуховувати їх та оцінювати їх роботу, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

В місті Краматорськ ця можливість врегульована Статутом територіальної громади міста Краматорська, а саме главою 4 розділу IV (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_57_6_271.pdf). Ініціатором громадських слухань можуть бути або представники місцевої влади, або не менше 250 містян. Але якщо громадські слухання проводяться з питань, що розповсюджуються на території селища, вулиці, кварталу тощо, то необхідні підписи лише 25 осіб – мешканців цієї території.

Звітування місцевої влади передбачено також Статутом громади. Не рідше ніж раз у рік міський голова, депутати та виконавчі органи мають звітувати перед територіальною громадою.

Виконавчі органи звітують у наступному порядку: спочатку звіт оприлюднюється на сайті міської ради та у ЗМІ, а потім погоджується на засіданні виконкому (ст. 94 Статуту).

Міський голова має звітувати до 31 березня року наступного за звітнім. Звітування міського голови має проходити у приміщенні міської ради, де можуть бути присутніми не менш 100 городян. Члени територіальної громади можуть задавати питання, а міський голова зобов’язаний на них відповідати (ст. 92 Статуту).

Строки звітування депутатів такі ж самі як для міського голови. Їх звітування відбувається в приміщенні міської ради або іншому згідно графіку, якій ще має бути затверджений міською радою найближчим часом (ст. 83 Статуту).

Відносно недавно, у грудні 2015 року, нове скликання депутатів прийняли Положення про помічника-консультанта депутата(http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_2_7_13.pdf). Якщо виникають складності з доступом до депутата міської ради, знайте, що помічник-консультант – є законним представником депутата, і він може приймати листи, адресовані депутату та вести прийом громадян.

Потужний інструмент впливу на владу – це місцеві ініціативи. І в Краматорську він діє з грудня 2012 року, коли міська рада затвердила відповідне положення (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_22_6_2.pdf). Мешканці міста можуть зареєструвати проект рішення, який обов’язково буде розглянуто на сесії. Для цього потрібно зібрати ініціативну групу у кількості 15 осіб, які надалі мають забрати 250 підписів на підтримку їхнього проекту рішення. Станом на сьогоднішній день, тобто майже за 4 роки існування цього інструменту, в місті не було зареєстровано жодної місцевої ініціативи. Мабуть, це не дуже дієвий інструмент?

Простіше та швидше буде скористуватися функцією електронна петиція. Це безкоштовно, до того ж не потрібно ходити по людях збирати підписи, та обов’язково для розгляду органом місцевого самоврядування. Щоб зареєструвати електронну петицію необхідно зайти на сайт             http://e-dem.in.ua/kramatorsk (http://e-dem.in.ua/kramatorsk), в правому верхньому кутку нажати кнопку «+Створити петицію», пройти не складу реєстрацію, та (вуаля!) пишіть що бажаєте змінити в місті. До того ж не забудьте подивитися які ще електронні петиції були запропоновані раніше. Можливо вже хтось підіймав питання, яке вас турбує. Якщо будь-яка петиція набирає 250 голосів, вона передається на розгляд міському голові, і тоді, згідно з законом розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80).

Проаналізувавши рішення Краматорської міської ради «Про затвердження порядку проведення консультацій з громадськістю в м. Краматорськ» (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_5_6_4.pdf) «Сильні громади Донеччини» зробили висновок, що Краматорськ має досить демократичний та прозорий порядок проведення консультацій з громадськістю. По-перше, місцева влада зобов’язана проводити консультації у формі громадського обговорення щодо усіх проектів нормативно-правових та регуляторних актів, а також програм розвитку тощо. По-друге, ініціювати консультації легко може громадська організація або інший інститут громадянського суспільства. Серед недоліків відзначаємо погану систему інформування щодо початку проведення консультацій. Але це загальна проблема сайту Краматорської міської ради, яку потрібно вирішувати комплексно.

Найвпливовішим інструментом громадської участі є громадська експертиза. Процедура громадської експертизи дає можливість ІГС оцінити ефективність діяльності певного органу виконавчої влади або якоїсь посадової особи, ефективність виконання певної державної програми, законність витрачання бюджетних коштів, якість надання адміністративних послуг чи дотримання законодавства тощо.

В статті 37 Статуту громади міста Краматорська (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/resh_57_6_271.pdf ) зазначено, що жителі міста здійснюють право на місцеве самоврядування у формі проведення громадських експертиз виконавчих органів міської ради. Проте не було прийнято а ні Положення про громадські експертизи, а ні Порядку їх проведення, що унеможливлює використання цього інструменту.

Нові можливості

 Система електронних державних закупівель ProZorro (http://prozorro.gov.ua/) почне працювати в Краматорську після прийняття рішення про приєднання до системи. Проект рішення вже доступний для обговорення на сайті краматорської міської ради http://www.krm.gov.ua/ (http://www.krm.gov.ua/UserFiles/dl/proekt/proekt_resh_19.02.16_1.pdf) та запланований до голосування на пленарному засіданні сесії 30 березня. Від тоді все закупівлі на суму від 10 тис. грн. до 1,5 млн. грн. - для товарів та від 10 тис. грн. до 200 тис. грн. - для послуг проводитимуться через цю систему та будуть публічно доступні.

Також з березня 2015 року запрацював у тестовому режимі єдиний веб-портал використання публічних коштів E-data (http://e-data.gov.ua).Нацьому сайті будь хто з мешканців може подивитися які відрахування зробили структурні підрозділи виконкому, а посадові особи зобов’язані публікувати інформацію по всім трансакціям, які були проведені.

Дуже цікаву та інноваційну програму впроваджує зараз міська рада за участі громадськості – це партисипаторний бюджет, або як його називають в Україні – громадській бюджет. Вже створена робоча група (http://krm.gov.ua/UserFiles/dl/gol/rasp_gol_09.02.16_25p.pdf), яка розробляє Положення про громадський бюджет, та невдовзі депутати приймуть остаточне рішення щодо впровадження програми.

Для довідки. Громадський бюджет – частина міського бюджету, рішення щодо розпорядження якої приймаються безпосередньо мешканцями міста. В Україні почали з 1% доходів місцевого бюджету на рік. У 2015 році Полтава, Черкаси та Чернігів першими впровадили подібну практику у країні.

 Заключне слово

Отже, «Сильні громади Донеччини» познайомили Вас з основними інструментами громадського впливу, що діють в місті Краматорськ. Порівняно з іншими містами Донецької та Луганської областей в Краматорську діє більшість з можливих інструментів впливу, що надає можливість громаді демократично впливати на місцеву владу.

Проте практичне функціонування зазначених інструментів ускладнюється через низьку інформованість населення щодо можливостей їх використання та заплутаність доступу до необхідних документів. Підвищити рівень інформованості та спростити процедуру використання перелічених інструментів впливу дозволить апгрейд сайту Краматорської міської ради.  Структурований розділ для громадських діячів, простий та ефективний пошук документів та зрозумілий інтерфейс – необхідні складові зручного сайту міської ради.

краматорск местная власть Сильні громади Донеччини
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Украинцы в июне получат первые штрафы за несвоевременную оплату коммунальных услуг. Причем наказывают за каждый день просрочки. Кроме того, уже вскоре поставщики введут абонентскую плату, которую придется вносить ежемесячно и независимо от того, пользовались коммуналкой или нет. Пеню уже начали насчитывать "С 10 июня 2019-го вступает в действие Закон Украины "О жилищно-коммунальных услугах", в рамках которого ответственность потребителя за непогашенную зад...
Общество
Сегодня, 16 июня, православные верующие отмечают большой праздник – Троицу. В честь дня предусмотрены официальные выходные.  Святая Троица один из величайших церковных праздников. Среди украинского народа существует и название "Зеленые праздники", знаменовавшее конец весеннего календарного цикла и начало летнего. Во многом его основу составлял культ растений и призыв хорошего урожая, происходивший в течение трех дней. Одним из главных обычаев дня – украшен...
Общество
Наемники российско-террористических войск 21 раз нарушили режим прекращения огня, один украинский военнослужащий получил ранения. Об этом сообщает пресс-центр Операции объединенных сил. "15 июня вооруженные формирования Российской Федерации 21 раз нарушили режим прекращения огня. Из них четыре раза - с применением запрещенных Минскими соглашениями минометов калибра 120 и 82 мм. Противник также обстреливал наших защитников из вооружения БМП, гранатометов ра...
Общество
Администрация КП "Краматорский водоканал" сообщает, что в связи с повторной аварией на магистральном водоводе Ф1400 мм на участке от II до III подъема КП «Компания «Вода Донбасса», с 22:00 сокращена подача воды для Краматорска. В результате чего, снизилось давление питьевой воды на: Старую часть города; Пос. Ясногорка; Пос. Ясная Поляна; Пос. Софиевка; Пос. Шабельковка; Пос. III Александровка; Пос. Пчелкина; Пос. Малотарановка; Пос. Ивановка; Мкр. «Лазурны...
Общество
За прошедшие сутки боевики 24 раза нарушили режим прекращения огня, из них 6 раз - с применением запрещенных Минскими соглашениями 122 мм артиллерии, минометов калибра 120 и 82 мм. 1 украинский военный получил ранение. С начала текущих суток оккупанты 4 раза обстреляли позиции ОС. Об этом говорится в сводке пресс-центра Объединенных сил по состоянию на 7:00 15 июня. "Противник также обстреливал наших защитников из гранатометов различных систем, крупнокалиб...
Общество
В Донецкой области 26 июня проверят системы оповещения, об этом сообщает департамент по вопросам гражданской защиты, мобилизационной и оборонной работы Донецкой облгосадминистрации. Проверка территориальной автоматизированной системы централизованного оповещения с включением уличных электросирен будет с 14:00 до 14:30. «Департаментом по вопросам гражданской защиты, мобилизационной и оборонной работы Донецкой облгосадминистрации 26 июня с 14 часов до 14:30...
Общество
Президент Украины Владимир Зеленский подписал указ о назначении Николая Балана командующим Национальной гвардии. Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на пресс-службу Администрации президента. Кроме того, Владимир Зеленский назначил Владимира Кондратюка первым заместителем командующего Нацгвардии, Руслана Дзюбу и Юрия Лебедя - заместителями командующего Национальной гвардии. Соответствующие указы были обнародованы 14 июня.
Общество
На сайте главы государства появилась петиция под номером 22/061682-эп, в которой женщина предлагает сделать в Украине 4-дневную рабочую неделю. Инициатором данного предложения выступила Заремская Марина Викторовна. «Прошу Президента Украины ввести 4-дневную рабочую неделю», — пишет женщина. Петицию подали вчера, поэтому её успели поддержать всего лишь несколько десятков человек. Напомним, для того, чтобы петицию рассмотрел Президент, она должна набрать 250...
Общество
Ремонтные работы КП «Компании «Вода Донбасса» завершены, а водопроводная сеть постепенно наполняется. Об этом написала пресс-служба КП «Краматорский водоканал». "В дополнение к информации о сокращении подачи воды КП «Компания« Вода Донбасса», в связи с аварийно-восстановительными работами на магистральном водоводе Ф1400мм на участке от II до III подъема, сообщает, что в настоящее время ремонтные работы завершены КП «Компания «Вода Донбасса» и начаты работы...