11:05, 6 грудня 2017 р.
Громадський бюджет – можливість змінювати Краматорськ разом
Наступного року в Краматорську вже втретє буде реалізовуватися програма «Громадський бюджет». До рук (а точніше в розпорядження) містян у 2018 році планується віддати 2 мільйони гривень, пише АКМЦ.
Що важливо знати про Громадський бюджет?
По-перше, давайте розберемося з таким поняттям як Громадський бюджет – це механізм безпосередньої участі містян у розподіленні міського бюджету. Цей механізм з’явився не у цивілізованій Європі або США, а в одному з провінційних міст Бразилії. А вже після цього ідея прижилася у всьому світі. Особливої популярності вона набула у країнах Східної Європи – Польщі, Чехії та країнах Прибалтики.
У чому він полягає? Муніципалітети довіряють розподіл певної частини бюджету (20%) містянам. Саме жителі міста повинні запропонувати проект, на який місто буде витрачати кошти, а проекти, які наберуть більшість голосів, будуть профінансовані з бюджету. Важлива деталь – фінансувати можуть тільки властиві для муніципалітету направлення, а реалізовують проекти виключно підрозділи муніципалітету. Іншими словами, гроші не передаються третім особам, містяни просто вказують владі конкретну проблему, на рішення якої вони повинні витратитися.
У Громадського бюджету є декілька важливих функцій. Перш за все він дозволяє вирішити проблеми, до яких у влади «не доходять руки» або які вона не помічає. Завжди простіше на місці побачити, що потрібно освітлення саме цього перехрестя або встановлення лавок в конкретному місці. Друга функція – залучити містян до бюджетного процесу й дати зрозуміти, як формується бюджет, як витрачається та скільки в ньому грошей. Для багатьох з нас сума у 2 мільйони гривень просто астрономічна, але зрозуміти її справжній розмір можна тільки відчувши, що можливо побудувати або зробити за ці кошти. Нарешті третя, й найважливіша, функція Громадського бюджету – навчити людей комунікувати один з одним. Для подання проекту потрібно заручитися підтримкою не менш ніж 10 містян, а для голосування – зібрати якомога більше голосів.
Чому Громадський бюджет не повинен «латати дірки»?
На жаль, дуже часто Громадський бюджет сприймається виключно як метод латання дірок. Наприклад, намагаються направити ці гроші на встановлення вікон у дитячих садках або ремонт актового залу у школі. Це зовсім неправильно. Оскільки, по-перше, результати реалізації проекту будуть доступні не всім. А по-друге, простим містянам потрібно змагатися з адміністративним ресурсом педагогів, а вони цим вміють користуватися просто чудово. Окрім того, у таких випадках втрачається важлива виховна функція проекту.
Треба зазначити, що Краматорськ отримав цей досвід. Два з п’ятьох проектів, які втілювалися у минулому році, реалізувались саме у навчальних закладах. У школі №5 за гроші громадського бюджету було реконструйовано подвір’я, а у школі №6 з’явився сучасний гардероб. І якщо перший проект, ще хоч якось, можна підтягнути до критерію загальної доступності ( по цьому подвір’ю може погуляти кожен бажаючий), то другий проект – це виключно питання створення комфорту для декількох сотень школярів. Це дуже важливо, але це поточна, повсякденна діяльність для місцевої влади.
Саме з цієї причини у положенні про Громадський бюджет у цьому році було внесено одну важливу зміну – додано критерій загальної доступності. Тобто, результатами реалізації проекту повинен мати можливість скористатись будь-який бажаючий, без додаткових умов. Чи означає це, що школи, лікарні та дитячі садочки залишаються за бортом процесу? Зовсім ні. Вони у рамках проекту можуть спокійно робити благоустрій території. Але тільки не ставити паркани й латати внутрішнє подвір’я, а створювати зони відпочинку, дитячі та спортивні майданчики, освітлювати темні закутки.
Ніяких «мега будівництв»!
З досвіду реалізації проекту у 2017 році координаційною радою було зроблено важливий висновок – потрібно внести серйозне обмеження у максимальній вартості одного проекту. Насправді, цей досвід ми підгледіли у своїх польських колег – там теж містяни хотіли будувати одразу транспортні розв’язки й стадіони. У 2018 році максимальний розмір одного проекту обмежено цифрою у 150 тисяч гривень. Ця цифра з’явилася не з повітря. На думку фахівців краматорської мерії, цієї суми цілком достатньо для освітлення зупинки, будівництва відрізку тротуару або створення невеличкого дитячого майданчика. Але за ці кошти точно неможливо побудувати сквер або зробити благоустрій всього двору.
Треба більше креативу.
Взагалі, аналіз поданих проектів за минулі роки говорить, що містяни віддають перевагу саме різним будівництвам та реконструкціям, й зовсім забувають, що за рахунок Громадського бюджету можна фінансувати й так звані «м’які проекти». Це коли до результату проекту неможливо доторкнутися. Наприклад, містяни давно мріють про сайт з розкладом громадського транспорту. Або чекають на появу електронної черги до лікарні чи дитячого садочку. А більшість містян буде не проти мобільного додатку, за допомогою якого можна буде отримувати повідомлення про аварії на міських комунікаціях або скаржитися на комунальні проблеми. Все це цілком можна замовити за рахунок Громадського бюджету. При цьому найголовніше, щоб під час реалізації проекту не створювались нові робочі місця.
Проекти – це складно?
Дуже часто при спілкуванні з містянами доводиться слухати думку про те, що участь у програмі Громадський бюджет це дуже складно: треба писати детальний проект, збирати голоси, рахувати кошторис, забезпечувати збір голосів та слідкувати за реалізацією проекту. Але насправді все значно простіше! Від містянина чекають просто ідею, над якою будуть працювати відповідні відділи та управління мерії. Окрім того, зовсім не обов’язково складати ідеальний проект і кошторис – всі документи, перед винесенням на голосування, ретельно перевіряються спеціальною комісією, до всіх проектів складається перелік зауважень, які можна виправити. Що стосується кошторису, то його перевіряють і допрацьовують співробітники Управління капітального будівництва мерії. Більш того, цей кошторис потрібен тільки для того, щоб оцінити чи немає перевищення максимальної вартості проекту.
Отже, насправді, Громадський бюджет це зовсім не складно, навіть цікаво, корисно й просто. Тільки важливо пам’ятати, що на подання проекту залишилось не так вже багато часу – прийом проектів завершується 31 грудня.
Андрій Романенко
Координатор «ДІЙ-Краматорськ»
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Все, що вам потрібно знати про Омега-3, 6 і 9
Новини компаній
15:11
10 грудня
10:47
10 грудня
09:25
10 грудня
ТОП новини
live comments feed...