Як отримати компенсацію за невикористану відпустку?

Основними законодавчими актами, які регулюють порядок надання відпусток, є Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП) та Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504).

Відповідно до ст. 74 КЗпП та ст. 2 Закону № 504 кожний громадянин України, який працює на підприємстві, в установі, організації будь-якої форми власності, виду діяльності та галузевої належності або у фізичної особи, має право на щорічну відпустку.

Це право забезпечується:

- гарантованим наданням відпустки певної тривалості, встановленої Законом №504;

- збереженням на період відпустки робочого місця (посади) і заробітної плати (допомоги);

- забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених ст. 24 Закону № 504.

Забороняється:

- ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд;- ненадання щорічної відпустки протягом робочого року особам до вісімнадцяти років і працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці чи з особливим характером праці.

Якщо на прохання працівника щорічну відпустку поділено на частини і він використав не всі з них, невикористану частину (невикористані частини) відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

Законодавчо установлена мінімальна тривалість щорічної основної відпустки, на яку працівник має право, за повністю відпрацьований робочий рік складає 24 календарні дні (ч.1 ст.6 Закону № 504).

При цьому законодавством не передбачено строку давності, після якого працівник втрачає право використання на щорічну відпустку.

Отже, якщо працівник не реалізував своє право на щорічну відпустку протягом кількох років, то він може скористатися ним в узгоджений з роботодавцем період.

Оформляти надання відпустки за минулі роки треба таким же чином, як і поточні відпустки:

1) працівник (якщо є така необхідність) пише заяву про надання відпустки за відповідний період;

2) керівник підприємства видає наказ про її надання;

3) бухгалтерія, згідно з наказом керівника, нараховує та виплачує працівнику відпускні й зарплату за відпрацьований до відпустки час не пізніше як за три дні до її початку.

Оскільки щорічну відпустку надають за робочий, а не календарний рік, то в наказі про надання відпустки слід вказати, за які робочі роки і якої тривалості вона надається.

У разі надання відпусток за минулі робочі роки частинами, потрібно пам’ятати про правила поділу:

основна безперервна частина щорічної відпустки за кожний робочий рік має становити не менше 14 календарних днів (ч. 1 ст. 12 Закону № 504).

Випадки, коли частину відпустки за минулі роки можна замінити грошовою компенсацією.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 504 за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівнику щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

Законодавством не передбачена заміна усієї відпустки грошовою компенсацією, йдеться тільки про її частину.

Крім того, компенсація можлива лише в межах одного робочого року та після його закінчення і за умови, що працівником використано 24 календарних дні щорічної основної та додаткових відпусток за цей робочий рік.

Таким чином, якщо у працівника є невикористані щорічні основні відпустки тривалістю по 24 календарні дні кожна, то, відповідно, ніякої компенсації він отримати не зможе.

Також, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Увага! Особам віком до 18-ти років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

Нагадуємо: 

- згідно ст. 4 Закону № 504 до щорічних відпусток відносяться:

- основна відпустка (стаття 6 Закону №504);

- додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7 Закону №504);

- додаткова відпустка за особливий характер праці, зокрема окремим категоріям працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням та працівникам з ненормованим робочим днем (ст. 8 Закону №504).

Оплату відпусток за минулі роки проводять з виплат за останні 12 календарних місяців.

Згідно з п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100, середня заробітна плата для розрахунку відпускних визначається, виходячи із виплат за останні 12 календарних місяців, які передують місяцю виходу у відпустку.

Отже, незалежно від того, за який рік надається відпустка, для обчислення відпускних враховується заробіток працівника за останні 12 календарних місяців.

Краматорск отпуска компенсация
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Рейтинг
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Компанія "Укрпошта" запевняє, що немає жодних доказів про ризик поширення коронавірусу через посилки і закликає не поширювати неправдиву інформацію. Джерело: пресслужба Укрпошти "Жодних доказів, які б свідчили про ризик поширення коронавірусу через товари, наразі не зафіксовано". Відзначається, що Укрпошта стежить за ситуацією щодо коронавірус і перебуває на постійному зв'язку із Міністерством охорони здоров‘я та своїми партнерами у Китаї. Наразі Всесвітня...
Общество
Подача искового заявления о расторжении брака теперь обойдется гражданам в 840,80 гривен. За подачу иска о разделе имущества при расторжении брака нужно заплатить от 840,80 до 6306 гривен. Подача заявления об имущественных спорах будет стоить минимум 2102 гривен, иск о защите чести и достоинства обойдется в 840,80 гривен, пишет yaizakon.com.ua Юристы объясняют, что судебные расходы, связанные с рассмотрением дела, возлагаются при удовлетворении иска — на о...
Общество
По данным Краматорского городского филиала ГУ «Донецкий областной лабораторный центр» МОЗ Украины, заболеваемость гриппом и ОРВИ в городе на 4 эпидемиологической неделе составила 841 случай, интенсивный показатель заболеваемости - 446,4 на 100 000 населения, что ниже эпидпорога на 7,6%. Дети до 17 лет болели в 67,5%, пишет VP. В Краматорске зарегистрировано пять случаев гриппа, в том числе, 3 случая среди детей до 4 лет, 1 - подросток, 1 взрослый, диагнозы...
Спорт
З 23 по 26 січня у місті Покровськ за підтримки управління з гуманітарних питань Краматорської міської ради «ДЮСШ-ДДМА» виступила на Чемпіонаті Донецької області з волейболу серед чоловічих команд. У змаганнях взяли участь 10 команд з Бахмута, Краматорська, Покровська, Волновахи, Соледару, Лиману та Новогродівки. У фіналі зустрілися дві команди-учасниці Чемпіонатів України: Першої ліги «ДЮСШ-ДДМА» (Краматорськ) і Вищої ліги ШВСМ (Бахмут). Наша команда може...
Общество
В Киеве зафиксирован случай заражения коронавирусом. Об этом сообщается на странице Киевского лабораторного центра Министерства здравоохранения Украины в Facebook. Так, сообщается, что за эпидсезон 2019-2020 гг. в лабораторию поступило 73 образца для исследования на заболеваемость гриппом. "По результатам исследований 67 образцов, проведенных методом ПЦР, получено 12 положительных результатов: грипп А (H1N1) – 3, грипп А нетипичный – 1, грипп В – 3, аденов...
Общество
Корзина самых востребованных рядовыми украинцами товаров и услуг подорожала за минувший год намного больше, чем увеличилась инфляция. Это выяснил сайт "Сегодня", сравнив данные Госслужбы статистики о ценах на товары и услуги в декабре 2019 года и в декабре 2018 года. По нашим подсчетам, оказалось, что корзина стала дороже на 12,36% в условиях рассчитанной Госстатом инфляции за этот период в 4,1%. Почему так произошло и как могут вырасти цены на эти позиции...
Общество
Во вторник, 28 января, в Краматорске, будут проводиться работы по плановому и внеплановому обслуживанию электрических сетей, с целью повышения надежности электроснабжения и улучшения качества обслуживания потребителей. Список улиц можно посмотреть по ССЫЛКЕ. По вопросу отключений обращайтесь в контакт-центр ВТ "ДТЭК Донецкие электросети" по телефонам +38 096-450-0473, +38 099-450-0473, +38 (0629) 450-473.
Спорт
Молодіжний Чемпіонат України з боротьби самбо (спортивне та бойове) проходив з 22 по 25 січня в Сумах та був основним етапом відбору до національної команди на чемпіонат Європи. На ньому боролися майже півтисячі спортсменів з 23 регіонів України. Краматорські спортсмени здобули низку нагород: Люлін Захар - 1 місце серед юніорів до 57 кг у бойовому розділі. Разгуляєва Дар'я - 3 місце серед дівчат до 18 років та 2 місце серед юніорок у вазі до 48кг. Плеханов...
Общество
Утром 27 января многие жители Краматорска были всерьез встревожены звуками сирен массового оповещения гражданской защиты населения. Особую обеспокоенность вызывал тот факт, что заранее горожан о проверке систем, как это обычно бывает, не предупреждал. Однако выяснилось, что сработка сирен была вызвана техническими неполадками. Пресс-служба горсовета сообщила, что "ситуация в городе безопасная и спокойная".