У Краматорську у четвер скажуть: «Ні! виборам за законом Януковича»

У четвер, 6 вересня, мешканці Краматорська приєднаються до Всеукраїнської акціі за виборчу реформу, метою якої є  скасування «виборчого закону Януковича» та запровадження пропорційної виборчої  системи з відкритими регіональними списками. Про це повідомляє ГО «Centre UA».

Чому ця реформа така важлива для України саме зараз?

Вибори — це спосіб напряму впливати на майбутнє в Україні. Громадяни делегують своїх представників до Парламенту, тим самим визначаючи курс розвитку країни на найближчі 5 років. У 2019 році українці оберуть дев’яту Верховну Раду. Та чи буде вона новою за якістю, якщо ми обиратимемо за старою та корумпованою виборчою системою?

Зараз в Україні діє змішана виборча система. Половина депутатів обирається на мажоритарних округах, половина — за пропорційною системою з закритими списками. “Мажоритарка” — це коли ви голосуєте за одного кандидата з тих, хто балотується на вашому окрузі, і перемагає той, хто набрав найбільше голосів. Пропорційна система з закритими списками — це коли ви голосуєте тільки за партійний список, і до Парламенту потрапляють партії, що набрали понад 5% по країні. Кількість депутатів від кожної партії пропорційна до кількості набраних голосів виборців.

Змішану виборчу систему в Україні запровадили спочатку за часів Кучми, а повернули — за Януковича. Саме завдяки їй Партії регіонів вдалося зберегти свою більшість у 2012 році, і країна прискореними кроками пішла в бік корупції та авторитаризму. Особливість змішаної системи в тому, що партія влади, яка втратила довіру виборців, все одно має шанс зібрати нову більшість за рахунок мажоритарників-самовисуванців, яких вона підтримає адмінресурсом.

«Мажоритарка»: нечесна на вході, неефективна на виході

Мажоритарна система нормально працює у США та Великобританії, але в українських реаліях більше завдає шкоди, ніж забезпечує безпосередній зв’язок депутатів з виборцями. Кандидати-мажоритарники часто перемагають за допомогою прямого чи непрямого підкупу виборців: під вибори бабусі отримують пакет гречки, діти — брендовані гральні майданчики, їх батьки — відремонтовані під’їзди чи нові поштові скриньки. Часто мажоритарники прямо роздають своїм виборцям по 200-1000 гривень за голос. Це дуже дешево, адже, потрапляючи до Верховної Ради, вони отримують доступ до розподілу мільярдів бюджетних коштів і повертають собі все, що витратили під час виборів.

Порівняно зі «списочниками», мажоритарники гірше працюють у Парламенті: у третині випадків не голосують за законопроекти, чверть з них кнопкодавить. Майже 40% депутатів-мажоритарників є фігурантами журналістських антикорупційних розслідувань, багато володіють великим чи середнім бізнесом, заради лобіювання якого вони і йдуть в політику.

Донеччину у Верховній Раді представляють 12 депутатів. Громадський рух ЧЕСНО зібрав дані про їхню парламентську роботу, щоб виборці могли зробити поінформовані висновки.

Загалом мажоритарники Донецької області прогуляли 42,7 % голосувань у Верховній Раді. При цьому, не брали участь у 32,2% голосуваннях, будучи присутніми на роботі.

Закриті списки: партійні лідери визначають склад Парламенту

Половина депутатів Парламенту зараз обирається за закритими партійними списками. Списки називаються “закритими” не тому, що ми не знаємо, кого висуває партія, — перелік кандидатів обов’язково публікується, — а тому, що виборці не впливають на те, в якому порядку запропоновані партією кандидати пройдуть у Раду. В таких умовах партії продають “прохідні” місця у виборчих списках за мільйони доларів, щоб оплатити виборчу кампанію, а кандидати, які ці місця купили, після отримання мандату “відбивають” у Раді витрачене.

Оскільки закриті списки не мають регіональної прив’язки, 80% депутатів-списочників постійно проживають у Києві, тому погано знають проблеми регіонів. Крім того, система дозволяє партіям не працювати з виборцями напряму, адже для перемоги достатньо купити дорогу телевізійну рекламу — на парламентських виборах-2014 на неї пішло 85% офіційних витрат політичних партій.

Оптимальна альтернатива — відкриті регіональні списки

Уже десять років українські та міжнародні експерти радять нам перейти на європейську виборчу систему — пропорційну з відкритими регіональними списками. За такої системи кандидатів висувають лише партії, формуючи окремі списки для великих регіональних округів — в умовах України регіональним округом може бути, наприклад, область. Виборці голосують і за партію, і за конкретного кандидата від неї по своєму регіону, тобто впливають і на те, які саме партії потраплять до Парламенту, і хто саме від цих партій отримає депутатський мандат.

Мета такої системи — запустити конкуренцію всередині партій і спонукати їх ретельніше відбирати кандидатів. Щоб завоювати довіру та голоси виборців, кандидатам доведеться працювати в регіоні й доводити свою спроможність відстоювати інтереси виборців. Це дозволить свіжим обличчям та ідеям нарешті увійти в політичний процес, забезпечить представництво усіх регіонів у Верховній Раді та більш стабільну та прогнозовану роботу парламентської коаліції.

Щоб нагадати депутатам про їхні зобов’язання, 6 вересня, о 15:00,  у Краматорську, під будівлею ДонОДА, за адресою: вул. О.Тихого, 6, так само як і під Верховною Радою відбудеться Всеукраїнська акція “Ні!” виборам за законом Януковича” з вимогою невідкладно ухвалити кодекс у другому читанні.

Саме від позиції громадян залежатиме, чи отримає Україна нові правила доступу до політики та шанс на демократичні зміни, чи залишиться в умовах олігархіно-кланового “договорняку”, який відновлюватиме себе через закриті списки та мажоритарку ще багато виборчих циклів.

Краматорск система избирательная акция Всеукраинская приобщение
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Полицейские Донецкой области начнут использовать устройства для блокировки колес автомобилей-нарушителей, - сообщает отдел коммуникации ГУНП в регионе.Правоохранители вводят в регионе новый способ борьбы с дорожным травматизмом. При поддержке Донецкой облгосадминистрации в рамках программы «Правопорядок-2019» приобретено более 20 устройств для блокировки колес.Блокираторы переданы группам реагирования в каждое территориальное подразделение полиции области....
Общество
С 14 по 16 декабря, в Краматорске, будут проводиться работы по плановому и внеплановому обслуживанию электрических сетей, с целью повышения надежности электроснабжения и улучшения качества обслуживания потребителей. Список улиц можно посмотреть по ССЫЛКЕ. По вопросу отключений обращайтесь в контакт-центр ВТ "ДТЭК Донецкие электросети" по телефонам +38 096-450-0473, +38 099-450-0473, +38 (0629) 450-473.
Общество
Вартість новорічного столу в Україні у 2020 році на родину з чотирьох осіб становитиме в середньому 1,62 тис. грн, а з делікатесами – 2,09 тис. грн. «У середньому по Україні вартість новорічного столу 2020 року для української сім’ї з чотирьох осіб підвищиться у порівнянні з вартістю новорічного столу-2019 лише на 5,6 % і складе 1620,70 грн», – розповів директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Юрій Лупенко, повідомляє прес-служ...
Общество
В АТ «Укрпошта» запустили тестову версію проєкту, який дозволить оформлювати онлайн-передплату на близько три тисячі українських та іноземних газет і журналів, з яких – 2252 всеукраїнські та 814 іноземні видання.  Про це повідомляється на сайті Міністерства інфраструктури України. «Продовжуємо оновлювати послуги та розвивати онлайн канали комунікацій із клієнтами. Тепер передплата журналів і газет також діджиталізується. Це не тільки сучасний спосіб оформл...
Общество
Министерство социальной политики инициирует изменения в порядок предоставления льгот в денежной форме, чтобы позволить льготникам менять форму получения субсидий в любой период. Об этом сказал заместитель министра социальной политики Виталий Музыченко во время брифинга,  - сообщает "Укринформ"."Министерство сейчас инициирует внесение изменений в порядок предоставления льгот в денежной форме для того, чтобы позволить льготникам не только до 15 октября менят...
Общество
Сьогодні, 13 грудня, до поліції звернулася 45-річна мешканка Краматорська. Жінка просила допомоги, адже з власним сином у неї виник конфлікт.   Коли поліцейські прибули на виклик та поспілкувалися з учасниками події, заявниця повідомила, що їхню суперечку з сином вже врегульовано, допомоги поліції вона не потребує та писати заяву не збирається. Громадянка мала ознаки алкогольного сп’яніння, а її 25-річний син – ознаки наркотичного (перевірка в медичному з...
Общество
Спешим сообщить мастерам визажистам и просто любителям красоты в макияже, что 21 декабря в Краматорске состоится предновогодний мастер-класс от визажиста с Людмилы Древаль. Людмила Древаль является основателем школы «Art studio Ludmila Dreval». Она  проводит мастер-классы по макияжу и прическам по всей территории Украины. За период своей карьеры Людмила неоднократно участвовала в чемпионатах и стала чемпионкой Украины по макияжу в 2017 году и чемпионкой ми...
Общество
Президент Владимир Зеленский заявил, что власти собираются в 2020 году существенно повысить пенсии для людей старше 80 лет. "Мы придумали интересную стратегию с повышением пенсий для людей по возрасту", -  сказал он в эфире телеканала "1+1". По его словам, существенное повышение выплат всем пенсионерам одновременно невозможно, потому что это 12 миллионов человек. "Сначала мы повысим сильно - от 400 до 1100 гривен - пенсионерам, которым 80+. Это около 13 ми...
Общество
В "Укрзалізниці" розробляють систему продажу квитків, як у авіакомпаніях. При ранньому бронюванні будуть діяти знижки на "Інтерсіті" та "Інтерсіті+", а також далекого сполучення: плацкарт, купе та люкс. Про це розповів член правління "Укрзалізниці" Марчін Цілеєвський, пише "Цензор.НЕТ". Цілеєвський наголосив, що в "УЗ" діяла одна майже постійна ціна на квиток в усі дні. Ця вартість не враховує потреби величезного пласту людей. "Це складно пояснити, але так...