У Краматорську у четвер скажуть: «Ні! виборам за законом Януковича»

У четвер, 6 вересня, мешканці Краматорська приєднаються до Всеукраїнської акціі за виборчу реформу, метою якої є  скасування «виборчого закону Януковича» та запровадження пропорційної виборчої  системи з відкритими регіональними списками. Про це повідомляє ГО «Centre UA».

Чому ця реформа така важлива для України саме зараз?

Вибори — це спосіб напряму впливати на майбутнє в Україні. Громадяни делегують своїх представників до Парламенту, тим самим визначаючи курс розвитку країни на найближчі 5 років. У 2019 році українці оберуть дев’яту Верховну Раду. Та чи буде вона новою за якістю, якщо ми обиратимемо за старою та корумпованою виборчою системою?

Зараз в Україні діє змішана виборча система. Половина депутатів обирається на мажоритарних округах, половина — за пропорційною системою з закритими списками. “Мажоритарка” — це коли ви голосуєте за одного кандидата з тих, хто балотується на вашому окрузі, і перемагає той, хто набрав найбільше голосів. Пропорційна система з закритими списками — це коли ви голосуєте тільки за партійний список, і до Парламенту потрапляють партії, що набрали понад 5% по країні. Кількість депутатів від кожної партії пропорційна до кількості набраних голосів виборців.

Змішану виборчу систему в Україні запровадили спочатку за часів Кучми, а повернули — за Януковича. Саме завдяки їй Партії регіонів вдалося зберегти свою більшість у 2012 році, і країна прискореними кроками пішла в бік корупції та авторитаризму. Особливість змішаної системи в тому, що партія влади, яка втратила довіру виборців, все одно має шанс зібрати нову більшість за рахунок мажоритарників-самовисуванців, яких вона підтримає адмінресурсом.

«Мажоритарка»: нечесна на вході, неефективна на виході

Мажоритарна система нормально працює у США та Великобританії, але в українських реаліях більше завдає шкоди, ніж забезпечує безпосередній зв’язок депутатів з виборцями. Кандидати-мажоритарники часто перемагають за допомогою прямого чи непрямого підкупу виборців: під вибори бабусі отримують пакет гречки, діти — брендовані гральні майданчики, їх батьки — відремонтовані під’їзди чи нові поштові скриньки. Часто мажоритарники прямо роздають своїм виборцям по 200-1000 гривень за голос. Це дуже дешево, адже, потрапляючи до Верховної Ради, вони отримують доступ до розподілу мільярдів бюджетних коштів і повертають собі все, що витратили під час виборів.

Порівняно зі «списочниками», мажоритарники гірше працюють у Парламенті: у третині випадків не голосують за законопроекти, чверть з них кнопкодавить. Майже 40% депутатів-мажоритарників є фігурантами журналістських антикорупційних розслідувань, багато володіють великим чи середнім бізнесом, заради лобіювання якого вони і йдуть в політику.

Донеччину у Верховній Раді представляють 12 депутатів. Громадський рух ЧЕСНО зібрав дані про їхню парламентську роботу, щоб виборці могли зробити поінформовані висновки.

Загалом мажоритарники Донецької області прогуляли 42,7 % голосувань у Верховній Раді. При цьому, не брали участь у 32,2% голосуваннях, будучи присутніми на роботі.

Закриті списки: партійні лідери визначають склад Парламенту

Половина депутатів Парламенту зараз обирається за закритими партійними списками. Списки називаються “закритими” не тому, що ми не знаємо, кого висуває партія, — перелік кандидатів обов’язково публікується, — а тому, що виборці не впливають на те, в якому порядку запропоновані партією кандидати пройдуть у Раду. В таких умовах партії продають “прохідні” місця у виборчих списках за мільйони доларів, щоб оплатити виборчу кампанію, а кандидати, які ці місця купили, після отримання мандату “відбивають” у Раді витрачене.

Оскільки закриті списки не мають регіональної прив’язки, 80% депутатів-списочників постійно проживають у Києві, тому погано знають проблеми регіонів. Крім того, система дозволяє партіям не працювати з виборцями напряму, адже для перемоги достатньо купити дорогу телевізійну рекламу — на парламентських виборах-2014 на неї пішло 85% офіційних витрат політичних партій.

Оптимальна альтернатива — відкриті регіональні списки

Уже десять років українські та міжнародні експерти радять нам перейти на європейську виборчу систему — пропорційну з відкритими регіональними списками. За такої системи кандидатів висувають лише партії, формуючи окремі списки для великих регіональних округів — в умовах України регіональним округом може бути, наприклад, область. Виборці голосують і за партію, і за конкретного кандидата від неї по своєму регіону, тобто впливають і на те, які саме партії потраплять до Парламенту, і хто саме від цих партій отримає депутатський мандат.

Мета такої системи — запустити конкуренцію всередині партій і спонукати їх ретельніше відбирати кандидатів. Щоб завоювати довіру та голоси виборців, кандидатам доведеться працювати в регіоні й доводити свою спроможність відстоювати інтереси виборців. Це дозволить свіжим обличчям та ідеям нарешті увійти в політичний процес, забезпечить представництво усіх регіонів у Верховній Раді та більш стабільну та прогнозовану роботу парламентської коаліції.

Щоб нагадати депутатам про їхні зобов’язання, 6 вересня, о 15:00,  у Краматорську, під будівлею ДонОДА, за адресою: вул. О.Тихого, 6, так само як і під Верховною Радою відбудеться Всеукраїнська акція “Ні!” виборам за законом Януковича” з вимогою невідкладно ухвалити кодекс у другому читанні.

Саме від позиції громадян залежатиме, чи отримає Україна нові правила доступу до політики та шанс на демократичні зміни, чи залишиться в умовах олігархіно-кланового “договорняку”, який відновлюватиме себе через закриті списки та мажоритарку ще багато виборчих циклів.

Краматорск система избирательная акция Всеукраинская приобщение
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
По прогнозам Укргидрометцентра, 19-23 июня на территории области будет преобладать чрезвычайная (5 класса) пожарная опасность. Из-за того, что пожароопасный период в настоящее время находится в своей активной фазе, Государственная служба Украины по чрезвычайным ситуациям призывает граждан не провоцировать пожары на открытых территориях и соблюдать элементарные правила безопасности во время пребывания в природных экосистемах. В течение пожароопасного период...
Происшествия
18 июня около 21:15 37-летний водитель автомобиля «ВАЗ 211140», двигаясь по улице Юбилейная в районе опоры ЛЭП №92 совершил наезд на мужчину, который пересекал проезжую часть в неустановленном месте. В результате аварии 40-летний пешеход получил множественные переломы. Водитель остался на месте происшествия. По данному факту полиция открыто уголовное производство по предварительной правовой квалификации ч. 1 ст. 286 Уголовного кодекса Украины «Нарушение п...
Общество
Фестиваль «День музыки» пройдет в Краматорске 21 июня. Об этом сообщается на странице мероприятия в Фейсбуке. В течение одного дня музыканты профессионалы и любители, музыкальные коллективы, ансамбли, школы, группы и оркестры могут выступить на одной из локаций фестиваля.
Происшествия
В Дарницком районе Киева, неподалеку от станции метро «Красный хутор», 17 июня было обнаружено повешенное тело молодого парня. При установлении его личности выяснилось, что это - бывший переселенец из Донецка, выпускник 12-й школы Краматорска Артем Здор. О пропаже 19-летнего студента Киевского национального университета искусства и культуры стало известно 12 июня, после того, как он покинул общежитие на улице М. Цветаевой и перестал выходить на связь. Пол...
Общество
Завершается прокладка новой колеи из Волновахи в Камыш-Заре. Это позволит сделать данное направление полностью двухпутным, увеличить пропускную способность и скорость движения в направлении Мариуполя. Об этом сообщает пресс-служба Укрзализныци. Строительство пути является мощным железнодорожным строительством в истории Украины. Стоимость прокладки 1 километра пути стоит около 10 млн гривен. На данный момент построено почти 27 километров пути. Планируется п...
Общество
Украинцы, проживающие в многоквартирных домах, получили возможность взыскать с управителя дома деньги за неоказанные или некачественные коммунальные услуги— Кабмин своим постановлением №482 от 5 июня уравнял управдомов в обязанностях с другими поставщиками комуслуг — тепла, воды, электроэнергии, газа, уборщиками мусора. Эксперты говорят, что добиться справедливости можно, но, если речь идет о крупных суммах, придется идти в суд. Что приняли Напомним, по з...
Общество
В первом квартале 2019 года размер средней зарплаты в Донецкой области составил 10 640 грн. Наиболее высокооплачиваемыми были работники в сфере информации и телекоммуникации (14619 грн), угольной промышленности (14185 грн), металлурги (13717 грн), работники сферы государственного управления (12476 грн). меньше всего в области зарабатывают курьеры и почтальоны - в среднем 5375 грн. Уровень зарплаты влияет и на размер отчислений в городской бюджет. На основ...
Общество
За прошедшие сутки боевики 11 раз нарушили режим прекращения огня, из них 4 раза - с применением запрещенных Минскими соглашениями минометов калибра 120 и 82 мм. 3 украинских военных получили ранения, еще 2 - боевые травмы. С начала текущих суток оккупанты трижды обстреляли позиции ОС, 1 украинский военнослужащий погиб, еще 1 - получил ранения. Об этом говорится в сводке пресс-центра Объединенных сил по состоянию на 7:00 19 июня. "Противник также обстрелив...
Новости компаний
Современным детям доступны десятки развлечений – любые мультфильмы всегда доступны в интернете, гаджеты всегда под рукой, а игрушками завалены все шкафы. Родители всё чаще задумываются над тем, что подарить, чтобы увлечь и развить творческие способности своего ребенка. Бумажный альбом, карандаши и фломастеры не удивят детей, т.к. рисовать можно при помощи компьютерных программ или в приложении смартфона. На помощь пришла уникальная новинка – технология рис...