Мешканці Донбасу песимістично оцінюють зміни у ситуації з правами людини, які відбулися з часів Євромайдану

У Краматорську презентували результати другого загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО «Центр інформації про права людини». 2 роки, що минули від першого базового соціологічного дослідження, показали – українці цінують свої права і свободи, хоча й досі погано орієнтуються у змісті і походженні прав людини та сутності правових механізмів.

Як показало дослідження, 85% українців вважають право на життя найважливішим правом людини (2 роки тому також було на першій сходинці, але із 78%), при чому помітно частіше про нього згадували на Донбасі (майже 97%). На перших позиціях у рейтингу найважливіших прав тут, як і загалом по Україні, опинилися також соціально-економічні права, причому на Донбасі про них згадували частіше, ніж в інших регіонах України: право на житло (90% опитаних на Донбасі проти 55% по Україні в цілому), право на освіту (77% проти 55%) та право на працю (73% проти 56%).

Серед цінностей найбільш актуальною для мешканців Донбасу виявилась свобода, відсунувши на друге місце безпеку, хоча 2 роки тому ситуація була протилежна: безпеку як основну цінність у 2016-ому обирали 91% опитаних, що було цілком зрозуміло із огляду на активну фазу збройного конфлікту в регіоні.

У 2018 році на першому місці опинилась вже свобода (96%), безпека, відповідно, на другому місці (86%), на третьому – справедливість (81%).

Цікаво, що частіше, ніж в інших регіонах, на Донбасі висловлювали готовність терпіти матеріальні труднощі заради збереження своїх прав – цей варіант обрали 3 з 4 опитаних (74%).

Для порівняння, на Заході України цей показник удвічі менший - лише 36% жителів Західного регіону готові поступитись матеріальними статками заради дотримання громадянських прав та свобод.

 «Причина криється у тому, що саме жителі Донбасу на власні очі побачили, до яких наслідків може привести втрата свободи і всіх людських прав. Свобода – як повітря: її не помічаєш, поки вона є. Однак опинившись із реальною загрозою її втратити, людина зовсім по-іншому починає цінувати свої права і навіть готова терпіти матеріальні труднощі заради збереження прав і свобод», – вважає голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Мешканці Донбасу продемонстрували високий рівень неприйняття колективної відповідальності та неправових методів. Так, близько 78% (найвищий показник по Україні) вказали на неприпустимість дій, подібних до нападу на ромську громаду у Львові у червні 2018 року.

Кожен другий мешканець Донбасу (48%) рішучіше налаштований не виправдовувати злочини, вчинені українськими військовими в зоні бойових дій, ще кожен четвертий опитаний (23%) вважає за можливе не звертати увагу лише на незначні порушення.

Важливим для Донбасу виявилося питання дискримінації. Частіше за все тут заявляли про існування дискримінації за статусом вимушеного переселенця, інвалідністю, а також майновим станом.

Натомість відсоток респондентів, які заявили, що ніколи особисто не стикалися із проявами дискримінації, на Донбасі виявився найбільшим (76,6%).

Загалом у регіональному розрізі Донбас виявився більш толерантним до різних груп населення – колишніх засуджених, вимушених переселенців, ромів, безробітних, наркозалежних, а також людей з непопулярними політичними поглядами (наприклад, тих, хто підтримує російську агресію тощо) – тут більша кількість людей вважає, що права цих груп не можна у жодному разі обмежувати.

Мешканці Донбасу песимістично оцінюють зміни у ситуації з правами людини, які відбулися з часів Євромайдану: лише 2% вважають, що ситуація покращилася, а той час як переважна більшість (58%) заявляють, що нічого не змінилося, а 23% переконані, що з дотриманням прав людини стало гірше.

«Що стосується рівня дотримання прав людини, на Донбасі середні оцінки дотримання практично всіх прав виявились вищими за середній бал порівняно з іншими регіонами (оцінювання відбувалося за 5-бальною шкалою). Цікаво, що два роки тому оцінки були навпаки – найнижчими з-поміж усіх регіонів», - розповів  аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина.

Велика кількість жителів Донбасу (73%), вважають, що особисто їхні права ніколи не порушувалися (по Україні – 40%).

Причину цього  експерт Центру інформації про права людини Володимир Яворський вбачає у низькій обізнаності: «На жаль, в Україні половина населення навіть не знають, що їхні права порушуються і що йдеться саме про реалізацію особистих прав, а не примхи якихось державних чиновників. Це дає підстави припустити, що люди в переважній більшості не знають своїх прав».

Найбільш ефективним засобом захисту прав людини в уявленні мешканців Донбасу сьогодні є звернення до поліції (майже 30% респондентів),хоча 2 роки тому поліція не увійшла навіть до п’ятірки ефективних засобів захисту прав. На другому місці стоїть звернення до національних судів – 27% опитаних на Донбасі у 2018 році. На третьому місці – звернення у ЗМІ (23%).

Зауважимо, що 2 роки тому жителі регіону покладали головні надії на Європейський суд з прав людини, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, а також на міжнародні і вітчизняні правозахисні організації.

Загальнонаціональне репрезентативне опитування дорослого населення України було проведене з 11 по 24 липня 2018 року. Усього було опитано 1998 респондентів в усіх областях України та в місті Києві, окрім окупованих територій. Максимальна похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Краматорськ права_людини дослідження результати
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Криминал
Работник одного из областных учреждений исполнения наказаний подозревается в наркоторговле. Следователи территориального управления Государственного бюро расследований, расположенного в Краматорске, проводят досудебное расследование по фактам незаконного приобретения, хранения, перевозки или пересылки наркотических средств, психотропных веществ или их аналогов работниками ГУ «Бахмутское учреждение исполнения наказаний № 6» и попадания запрещенных веществ н...
Новости компаний
Accessorize - бренд демократичных по цене аксессуаров, белья и одежды для женщин, популярный по всему миру среди модниц абсолютно любого возраста. Изделия от Аксессорайз несмотря на свою демократичную стоимость являются действительно модным и востребованным дополнением женского образа по всему миру. В отличие от многих брендов подобного класса компания приветствует простую, аккуратную и в то же время яркую и доступную моду. В этом и кроется основной секрет...
Общество
З 18 по 20 квітня 2020 року відділення компанії «Нова пошта» та кур’єрська доставка працюють за таким графіком: Субота, 18 квітня – відділення і адресна доставка працюють за звичайним графіком суботи; Неділя, 19 квітня – відділення і адресна доставка не працюють; Понеділок, 20 квітня – відділення і адресна доставка працюють за графіком суботи. Детальний графік роботи кожного відділення можна подивитися тут: https://novaposhta.ua/timetable
Общество
Офіс освітнього омбудсмена ініціював проведення опитування батьків школярів про навчання дітей під час карантину. Про це на своїй сторінці у фейсбуці повідомив освітній омбудсмен Сергій Горбачов. "Навчання під час карантину стало певним викликом для вчителів, батьків та учнів. Цей досвід є надзвичайно важливим для нас усіх, аби зрозуміти, що зараз відбувається в освіті та які висновки ми з цього досвіду зробимо. Зараз я спостерігаю три виразні тенденції, т...
Общество
В Украине начали тестировать на коронавирус всех больных пневмонией, которые находятся в больницах. Об этом сообщил заместитель министра здравоохранения Виктор Ляшко сегодня на брифинге в Киеве, - передает "ОстроВ". "С сегодняшнего дня мы тестируем все пневмонии, которые находятся в инфекционных больницах, а также больницах другого профиля, но есть диагноз пневмония", - сообщил он. По его словам, на сегодня 923 человека с диагнозом коронавируса COVID-19 г...
Общество
Чат-бот МВС України #ДійПротиНасильства надасть максимально вичерпну інформацію про домашнє насильство, підтримку та допомогу в цьому питанні. Нагадаємо, що у Краматорську окремо діє група реагування на факти домашнього насильства з числа співробітників поліції. З початку року до Краматорського відділу поліції надійшло 492 повідомлення про домашнє насильство. Відкрито 8 кримінальних проваджень. По двом з них вже є судові рішення. За 3 місяці співробітникам...
Общество
Экспресс-тесты на коронавирус COVID-19 могут продаваться в украинских аптеках. Об этом сообщил заместитель министра здравоохранения Виктор Ляшко сегодня на брифинге в Киеве. "Любые аптеки сегодня могут закупать экспресс-тест-системы (на COVID-19 – ред.), частные лаборатории могут закупать тест-системы, если они отвечают требованиям биологической безопасности и имеют право работать со 2-м классом патогенности. Никто не запрещает им проводить эти исследовани...
Новости компаний
При измерении температуры тела ребенка нередко можно столкнуться с различными трудностями, особенно, если речь идет о совсем маленьком малыше. Дети с недоверием относятся к различным процедурам, могут капризничать, плакать, кричать. Их сложно уговорить посидеть спокойно несколько минут, чтобы привычный ртутный термометр успел правильно измерить температуру. Как найти простое решение? Современные бесконтактные инфракрасные термометры для детей раз и навсегд...
Общество
Табачный дым негативно влияет на течение коронавирусной болезни. Об этом сообщил заместитель министра здравоохранения Виктор Ляшко сегодня на брифинге в Киеве, пишет "ОстроВ". "Не могу с уверенностью сказать, что смог влияет (на тяжелое течение коронавируса, - ред.), но с уверенностью скажу, что табачный дым 100% влияет и ухудшает течение коронавирусной болезни и осложнения, которые могут возникать от гриппа и гриппоподобных заболеваний, в том числе и коро...