14:16, 17 лютого 2023 р.
“Агітки”, ксенофобські книги та російські документи - як УПЦ МП виявилась інструментом російської пропаганди
У 2022 році СБУ почала серію обшуків у різних єпархіях УПЦ МП по всій країні. Сайт міста Словʼянська 6262 вирішив проаналізувати історію цих обшуків та їх результати.
Восени 2022 року Служба безпеки України почала серію обшуків у церквах УПЦ МП. Одночасно з цим у різних ланках української влади та суспільства почали ініціювати законопроєкти, петиції та звернення щодо заборони УПЦ МП.
В українського населення обшуки викликали чималий резонанс. Подібний прецедент справді став унікальним в історії сучасної України. Адже до 2022 року православна церква Московського патріархату мала своєрідний імунітет та недоторканність перед законом та правоохоронними органами.
До повномасштабного вторгнення Росії підозри про те, що УПЦ МП є агентом Кремля в українському тилу, здебільшого залишалися тільки розмовами на мітингах чи публікаціями в соцмережах. Але восени 2022 року СБУ та РНБО взялися за перевірки, обшуки, “безпекові заходи”, оголошення підозр та позбавлення громадянства низки священнослужителів.
- Отже, де саме СБУ проводила обшуки?
- Що СБУ знайшла в результаті обшуків?
- Яка послідувала реакція влади цим результатам обшуків?
Сайт міста Словʼянська 6262 спробував цю хронологію проаналізувати.
30 березня 2022 року - в Україні пропонують заборонити Московський патріархат
Народні депутати подали до Верховної ради Проєкт Закону №7204 від 22 березня 2022 року "Про заборону Московського патріархату на території України".
Згідно з цим законопроєктом, вся церковна власність найвищих органів церковної влади та управління РПЦ в Україні та релігійних організацій, які є її частиною впродовж 48 годин з дня набрання чинності законом інвентаризується і націоналізується, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Передбачається, що діяльність релігійних громад, монастирів і духовних навчальних закладів Московського патріархату, які не змінили свою підлеглість впродовж 14 днів з дня набрання чинності законом, припиняється. Їх майно вилучається на користь місцевої громади, а угоди про користування майном та землею, що перебуває на балансі державного, комунального чи приватного власника, розриваються.
Також передбачається, що Свято-Успенська Києво-Печерська лавра, Свято-Успенська Почаївська лавра, Свято-Успенська Святогірська Лавра та інші архітектурні пам’ятки державного значення, що перебувають у власності або користуванні Московського патріархату, переходять у власність держави, а угоди (рішення) про користування скасовуються.
Втім, цей законопроєкт так і не набрав чинності.
Навіть місцеві органи влади почали піднімати це питання. Одним з таких прикладів стала Чернівецька міська рада.
11 листопада - Чернівецька міськрада звернеться до президента та ВР щодо заборони УПЦ МП
10 листопада на сесії Чернівецької міськради депутати проголосували за те, щоб направити до президента та Верховної ради звернення із закликом прийняти закон про заборону УПЦ МП. "За" проголосували 22 депутати, "проти" - жодного, - повідомляє Суспільне.
Звернення ініціювала депутатка Галина Абрам'юк. Окрім прийняття закону, депутати закликають розслідувати діяльність УПЦ. На думку депутатів, вона має ознаки колабораціонізму і спрямована проти нацбезпеки України.
22 листопада - СБУ проводить контррозвідувальні заходи у Києво-Печерській Лаврі
Як зазначила СБУ, заходи проводилися для:
- Недопущення використання Лаври як осередку «русского мира»; перевірки даних про використання приміщень УПЦ для переховування; диверсійно-розвідувальних груп, іноземних громадян, зберігання зброї тощо;
- Убезпечення населення від провокацій і терористичних актів. За безпосередньої участі представників церкви правоохоронці;
- Виявлення заборонених до обігу предметів;
- Встановлення причетності до протиправної діяльності на шкоду державному суверенітету України.
За результатами обшуків на територіях Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври у Києві, Корецького Свято-Троїцького монастиря та у приміщеннях Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ на Рівненщині знайшли:
- Проросійську літературу, яка використовується під час навчання у семінарії та приходських школах, у тому числі для пропаганди «русского мира»;
- Готівку на загальну суму понад 2 млн грн, більше ніж 100 тис. доларів США та декілька тисяч російських рублів.
Понад 50 осіб пройшли поглиблені контррозвідувальні опитування, у тому числі з використанням поліграфа. Серед них були не лише громадяни України, а й іноземці, зокрема громадяни РФ, що перебували на території об’єктів. Деякі з них при перевірці документів надали паспорти та військові квитки СРСР, взагалі не мали оригіналів документів, а лише їх копії, або ж мали паспорти громадян України з ознаками підробки чи пошкодження.
25 листопада - на Буковині у приміщеннях УПЦ МП знайшли російські методички, громадянство і посвідчення окупантів
Служба безпеки провела контррозвідувальні заходи на території Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (МП). Правоохоронці виявили документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур.
Викрито листування керівників єпархії зі своїми московськими кураторами, в яких вони отримують «методички» щодо «особливостей» проведення церковних літургій після повномасштабного вторгнення.
Представники РПЦ ставили завдання займатися дезінформацією щодо суспільно-політичної обстановки в Україні та ситуації на фронті. Зокрема, вимагали священиків УПЦ заперечувати збройну агресію РФ, розповідати про нібито утиски «московської церкви» тощо.
Служба безпеки України знайшла і склади з оптовими партіями прокремлівської літератури, яка вихваляє країну-агресора та закликає підтримати окупантів.
Крім того, під час огляду комп’ютерів керівництва єпархії виявлено фотокопії посвідчень росіян, які брали участь у бойових діях проти українських військ.
Серед таких документів – посвідка «героя Росії», підписана міністром оборони РФ за «захоплення Криму» у 2014 році.
В яких ще храмах та єпархіях СБУ проводила обшуки у 2022 році
СБУ почала обшуки в храмах та монастирях УПЦ МП з жовтня 2022 року. Про те, де конкретно вони проходили, а також про їх результати, Служба регулярно інформувала у себе в Telegram-каналі.
Ми не будемо докладно розписувати безпекові заходи в кожному осередку УПЦ МП, адже це займе багато сторінок. Втім підсумуємо, що обшуки, окрім Донецької, Київської та Чернівецької областей, тривали чи не по всій Україні. Принаймні, вони торкнулися всіх підконтрольних Україні територій.
Це Волинська, Кіровоградська, Вінницька, Харківська, Тернопільська, Івано-Франківська, Закарпатська, Житомирська, Рівненська, Полтавська, Херсонська, Черкаська, Миколаївська, Сумська, Львівська, Дніпропетровська області.
У дописах про обшуки СБУ зазвичай пояснює, чому саме вони відбуваються. А також наголошує на тому, що в роботі завжди дотримується принципу неупередженості:
“Враховуючи збройну агресію РФ, дані заходи проводяться у тому числі для унеможливлення використання релігійних громад як осередку «русского мира» та убезпечення населення від провокацій і терористичних актів
Вкотре наголошуємо: у своїй діяльності СБУ діє виключно в межах Конституції України та чинного законодавства, а також з повагою ставиться до прав кожного громадянина на свободу вибору віросповідання і світогляду”
“Наголошуємо, що у своїй діяльності СБУ дотримується принципу неупередженості до діяльності будь-якої релігійної конфесії та поважає право кожного громадянина на свободу світогляду і віросповідання, як це визначено Конституцією України”
Що знайшла СБУ під час обшуків
Зі звітів, які публікує Служба, можна зробити висновок, що співробітники зазвичай знаходять стандартний набір речових доказів. Але знахідки завжди є свідченням того, що церкви та монастирі, де були обшуки, причетні до ворожої пропаганди.
Самі ж священнослужителі розповсюджують цю пропаганду серед парафіян, користуючись їх довірою.
Отже, зазвичай знахідки такі:
друковані матеріали проросійського змісту;
пропагандистська література;
книжки ксенофобського змісту з образливими вигадками про інші національності та релігії;
брошури, де заперечується право України на незалежність, і наголошується, що Росію, Україну та Білорусь «нельзя разделить»;
російські паспорти, «перепустки федеральних радників РФ» та прапор «новоросії»;
матеріали, що вихваляють країну-агресора.
Окремо варто уваги те, що СБУ знайшла листування митрополита Кіровоградського і Новомиргородського з патріархом Московським Кирилом.
Серед інших “цікавих знахідок” - колекція ікон, викрадених росіянами з будинку почесного консула Литовської Республіки під час окупації Херсону. Пізніше Литовському дипломату повернули колекцію ікон, які окупанти викрали з його резиденції у Херсоні.
Також співробітники СБУ знаходили велику кількість готівки у різній валюті, включно з російськими рублями. В одній з церков навіть зберігались сухпайки російських окупаційних угруповань. Ще в одній - маскувальна сітка.
Що було після обшуків
Далі СБУ почала оголошувати підозри керівникам єпархій, митрополитам та звичайним священникам. Серед всіх підозр хочемо виокремити найгучніші справи.
Так, керуючий однією з єпархій УПЦ МП на Вінниччині отримав повідомлення про підозру. Митрополит здійснював умисні дії, спрямовані на розпалювання релігійної ворожнечі та образу почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями. Відповідні матеріали, зокрема, були розміщені на особистому сайті священника.
Очільник єпархії підготував пропагандистські листівки, в яких виправдовував збройну агресію РФ і тимчасову окупацію східних та південних районів України. У своїх «агітках» закликав до захоплення державної влади і порушення меж кордону нашої країни. 10 січня СБУ повідомила, що вказаний митрополит постане перед судом.
СБУ також повідомила про підозру митрополиту Кіровоградської єпархії УПЦ (МП), який виправдовував захоплення Криму. Митрополит був на постійному зв’язку з очільником РПЦ і виконував його доручення щодо виправдовування російської агресії та захоплення частини території України, зокрема АР Крим.
Вказівки надходили у вигляді письмових циркулярів, а також під час особистих зустрічей на території РФ. У церквах громади людям роздавали ворожу пропагандистську літературу. У цих книгах російські «автори» ставили під сумнів українську державність і вихваляли кремлівський режим. Під час обшуків на території єпархії правоохоронці виявили велику кількість ворожих друкованих матеріалів і документи із доказами листування з московськими «кураторами».
Але тільки підозрами справа не обмежилась.
11 грудня - профільний комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт про заборону УПЦ МП в Україні
9 грудня, на засіданні Комітет Верховної Ради з гуманітарної та інформаційної політики розглянув та підтримав проєкт Закону про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій (№ 8221), який має на меті повністю заборонити діяльність РПЦ та її структур на території України.
Зараз на Урядовому Порталі цей законопроєкт позначений як такий, що очікує розгляду.
11 грудня - РНБО запровадила санкції проти сімох представників УПЦ МП, а президент Володимир Зеленський підписав відповідний указ
Президент Володимир Зеленський своїм указом №863 ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)".
У додатку до рішення РНБО вказані особи, до яких застосовані санкції. Це представники УПЦ МП.
7 січня 2023 року - Зеленський призупинив українське громадянство намісника Святогірської Лаври Арсенія
Про це повідомляє LB.ua з посиланням на власні джерела. Видання оприлюднило список представників УПЦ московського патріархату, громадянство яких призупинено указом президента України Володимира Зеленського.
Повідомлення про втрату громадянства зазначеними особами отримала також Державна міграційна служба. Згідно з чинними правилами, надалі вони можуть бути депортовані. Повний список складається з 13 осіб. Серед них - і митрополит Чернівецький і Буковинський Мелетій, у якого СБУ проводила обшуки та знайшла російські паспорти “керівництва єпархіальних структур”, зокрема його власний.
Які висновки
Ми не можемо давати власну оцінку, але все ж підсумуємо те, що розповіли вище:
Повномасштабне вторгнення Росії на територію України стало вагомою причиною для обшуків на територіях УПЦ МП;
За результатами обшуків можна зробити висновок, що священнослужителі УПЦ МП виступали однією з ланок ворожої пропаганди;
Під час обшуків правоохоронці виявили велику кількість ворожої агітаційної, пропагандистської та ксенофобської літератури;
Окрім літератури, знайшли російські документи, гроші та інші докази того, що священники УПЦ МП брали безпосередню участь в інформаційній війні РФ проти України та толерували її;
Розслідування діяльності УПЦ МП в Україні ще не завершилось і не наблизилось до завершальної стадії.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:07
6 жовтня
11:06
6 жовтня
У Кам’янському продають легендарний завод: які потужності має
Новини компаній
17:00
4 жовтня
14:28
4 жовтня
14:04
4 жовтня
ТОП новини
live comments feed...