• Головна
  • В Україні скасували фіксований курс долара: НБУ оголосив про новий валютний режим
16:20, 2 жовтня 2023 р.

В Україні скасували фіксований курс долара: НБУ оголосив про новий валютний режим

В Україні скасували фіксований курс долара: НБУ оголосив про новий валютний режим

Вже із завтрашнього дня, 3 жовтня, в Україні фактично скасовується фіксований курс долара. Однак країна не переходить до повністю плаваючого курсу.

Нова система є "режимом керованої гнучкості обмінного курсу". Офіційна вартість долара в цьому режимі визначатиметься операціями на міжбанківському валютному ринку за активної участі НБУ, готівкового курсу зміни не стосуються.

Про це повідомляє Національний банк України (НБУ). "Керована гнучкість курсу відрізняється від режиму плаваючого курсоутворення, що діяв в Україні до 24.02.2022. При поточному режимі НБУ продовжить ретельно контролювати ситуацію на валютному ринку і залишатиметься ключовим гравцем на ньому", – йдеться в повідомленні.

Завдяки цьому курс зможе змінюватись в обидві сторони – і зростати, і знижуватися. Зокрема, Нацбанк буде:

  • компенсувати структурний дефіцит валюти;
  • суттєво обмежувати курсові зміни, не допускаючи як значного ослаблення гривні, так і суттєвого зміцнення.

Таким чином, фактично курс міжбанку відпускається і визначатиметься попитом та пропозицією. Але Нацбанк водночас продовжить значно впливати на ситуацію, хоч і покриватиме лише структурний дефіцит валюти (той, що створюється дисбалансом імпорту та експорту).

"Довоєнний режим зараз не підходить, адже на ринку є структурний дефіцит валюти, який би при плаванні курсу призводив до постійного ослаблення гривні. При гнучкості НБУ буде компенсувати цю структурну різницю між попитом і пропозицією валюти", – пояснили в НБУ на брифінгу 2 жовтня.

Новий курс долара для українців: яким буде з 3 жовтня

Курс на тих сегментах ринку, де громадяни можуть купувати та продавати валюту, встановлюватиметься за тими самими правилами, що й останні півтора роки.

Тобто правила встановлення готівкового та карткового курсу залишаться без змін. Саме у цих сегментах ринку населення купує та продає валюту.

Ці курси вже майже півтора не зафіксовано. За цей час вони як росли, так і знижувалися. Наприклад, у липні цього року курс продажу готівкової валюти знизився нижче за 37,2 грн/дол.

Тепер, швидше за все, скоротиться різниця між готівковим і офіційним курсом. Таку мету офіційно і заявляє НБУ. Регулятор може вжити заходів як збільшення можливостей банків задовольняти попит клієнтів на готівкову валюту, так розширення можливостей клієнтів купувати валюту на готівковому ринку й онлайн.

Чому фіксований курс був небезпечним для України

"Український та світовий досвід свідчить, що тривала фіксація обмінного курсу призводить до виникнення дисбалансів і викликає серйозні проблеми в майбутньому. Це може не тільки послабити економіку та фінансову систему зараз, а й ускладнити відновлення ділової активності на етапі відновлення України", – пояснили в НБУ.

Як приклад, фахівці Нацбанку наводять валютні кризи 2008 і 2014-2015 років, коли національна валюта істотно послаблювалася. Глибина цих криз багато в чому посилювалася через багаторічну фіксацію курсу, пояснюють фахівці.

"Багаторічне утримання курсу на одному рівні зазвичай закінчується однаково. Йдеться про накопичення валютних дисбалансів, вичерпання міжнародних резервів, вимушену глибоку девальвацію і значний економічний спад. До того ж, тривала фіксація курсу створює оманливе почуття його стабільності. Що довше НБУ утримував би цей режим, то важче було б із нього виходити", – пояснили в НБУ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#НБУ
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...