• Головна
  • Мільйон ВПО втратить виплати від держави - омбудсман закликав переглянути зміни
16:47, 22 лютого

Мільйон ВПО втратить виплати від держави - омбудсман закликав переглянути зміни

Мільйон ВПО втратить виплати від держави - омбудсман закликав переглянути зміни

З березня 2024 року значна частина переселенців втратить допомогу на проживання. Як вже розповідав 06239, її продовжать тільки найбільш вразливим категоріям ВПО.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що всього виплат мають позбавити мільйон внутрішньо переміщених осіб. Він вважає, що це може мати негативні наслідки та звернувся до Прем’єр-міністра України, щоб запобігти змінам.

Люди можуть повернутися в окупацію

Обмудсман відзначив, що для багатьох ВПО допомога на проживання – це єдине джерело доходу, тож скасування виплат може призвести до того, що люди будуть повертатися на окуповані території або в зону бойових дій, також посилиться евакуація за кордон.

«Використання значних фінансових ресурсів для евакуації людей із зони бойових дій стає нераціональним, коли людям відмовляють у базовій підтримці після переміщення, що спонукає їх повертатися назад», - підкреслив Дмитро Лубінець.

Він також зауважив, що Уряд не запровадив дієвих механізмів для заохочення ВПО працевлаштуватися і висловив надію, що зміни будуть переглянуті.

Кому продовжать виплати

Нагадаємо, згідно з новими правилами, з 1 березня автоматично продовжать виплати лише найбільш соціально незахищеним категоріям ВПО, а саме:

• пенсіонерам, якщо станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн;

• особам з інвалідністю I чи II групи (незалежно від розміру доходу);

• дітям з інвалідністю віком до 18 років, дітям, хворим на тяжкі перинатальні ураження нервової системи та інші хвороби;

• дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа віком до 23 років, зокрема таким, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, а також батькам вихователям і прийомним батькам.

Крім того, деякі інші вразливі категорії переселенців можуть подати заявку на продовження виплат. Зробити це можна в органі соціального захисту населення або ЦНАПі.

Допомога, за умови надання заяви, буде продовжена:

1.Сім’ям ВПО, які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р., мають низький дохід (нижче 9 444 грн. на одну особу) (враховуються доходи за 3 міс. перед зверненням)  та у разі коли:

• у складі сім’ї є непрацююча особа, яка доглядає за дитиною віком до 14 років, або в сім’ї виховується троє і більше дітей до 18 років (всі діти мають проживати в сім’ї, не в інтернаті). При цьому така сім’я проживає в зоні бойових дій. Якщо сім’я проживає на іншій відносно безпечній території і дитина навчається в садочку/школі, то допомога може бути продовжена лише за умови, що в садочках/школах відсутні місця або навчання проводиться онлайн (повністю або частково). Про навчання онлайн чи відсутні місця потрібно надати підтвердний документ. Якщо непрацююча особа працездатного віку зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, і при цьому у сім’ї діти навчаються онлайн, такій сім’ї допомога призначається без додаткових документів.

• у складі сім’ї є непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася, та у складі сім’ї є діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

• у складі сім’ї є особа, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи та інші види захворювань.

• у складі сім’ї є працездатні особи, які протягом попередніх 6 місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, та у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

В усіх зазначених вище випадках допомога призначатиметься на всю сім’ю. Також важливо, що непрацюючі працездатні особи із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги) зобов’язані протягом місяця зареєструватися в центрі зайнятості, як безробітні або як такі, що шукають роботу. Також можна отримати ваучер на навчання або розпочати діяльність відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”. В іншому випадку  допомогу буде припинено всій сім’ї.

Крім того, деякі категорії ВПО можуть отримувати виплати незалежно від рівня доходу. Ще на півроку їх продовжать таким вразливим групам:

1. Малолітня дитина (до 14 років), яка прибула без супроводу законного представника за заявою особи, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (сімейні/родинні зв’язки мають бути підтверджені документально). Ця категорія має право на продовження виплат без прив’язки до дати переміщення та доходу.

2. Вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (має бути запис в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я або довідка лікувально-профілактичного закладу встановленого зразка) Ця категорія має право на продовження виплат без прив’язки до дати переміщення та доходу.

3. Особи, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та/або отримують державну соціальну допомогу. Ця категорія не має прив’язки до дати переміщення, але дохід має бути нижче 9 444 грн. на одну особу (враховуються доходи за 3 міс. перед зверненням).

Нагадаємо, також 06239 також розповідав, що у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №10382. У ньому пропонують продовжити виплати внутрішньо переміщеним особам до кінця воєнного стану або повної інтеграції переселенців у нові громади.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ВПО
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...