17:03, 3 квітня
Кадровий резерв для деокупації. Як держава готує нових чиновників і хто може туди потрапити
За час війни українським військовим вдалося звільнити низку територій, які раніше були зайняті окупантами. Головні перемоги України ще попереду, тому держава взялася формувати кадровий резерв чиновників на випадок деокупації цілих регіонів. Як це працює і хто може подати свою кандидатуру - нижче в нашому матеріалі.
З чого все почалося
У травні минулого року уряд видав постанову про реалізацію експериментального проекту зі створення резерву працівників державних органів для роботи на деокупованих територіях України.
Цю ідею запропонували Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та Національне агентство з питань державної служби.
Цей резерв створюється для забезпечення районних та обласних військових адміністрацій, а також військових адміністрацій населених пунктів, які утворені або відновили роботу на деокупованих територіях України. Також це стосується й інших державних органів влади.
Резерв формується з громадян України, які виявили бажання працювати в органах влади на деокупованих територіях на посадах державної служби.
Пріоритетне право на призначення мають ветерани, переселенці, колишні високопосадовці, особи, які були в полоні, а також люди, які мають досвід роботи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Що про цей проект говорили у Зеленського
Постійна представниця президента по Криму Таміла Ташева заявляла, що цей проект стосується не тільки держслужбовців, а й усіх інших, хто хоче в майбутньому поїхати на деокуповані території та зайнятися відновленням. За її словами, кадрів потрібно буде дуже багато.
Як приклад вона пояснювала, що тільки для Криму знадобляться 50 тисяч фахівців різних галузей. У цю кількість також входить правоохоронний блок.
"Тому що люди, які працювали на окупованій території, не можуть працювати правоохоронцями вже у відновленій правоохоронній системі на півострові. Звичайно, це питання стосується і суддів, це стосується і викладачів, це стосується і медичних працівників", - говорила вона.
Що за минулий рік було зроблено в цьому напрямку
У липні Мінреінтеграції відзвітувало про отримання понад тисячі заявок для запису до кадрового резерву. І на той момент 867 осіб було зараховано до нього.
Пізніше віцепрем'єр-міністерка Ірина Верещук говорила, що процес набору охочих працювати на звільнених територіях має відчутний прогрес. Вона наголошувала, що найбільш затребуваними є фахівці державної служби та органів місцевого самоврядування.
Також, за її словами, є першочергова потреба в лікарях і вчителях. Уже восени уряд окремо затвердив порядок формування кадрового резерву педагогів для роботи на деокупованих територіях
Кандидати мають звернутися до місцевого органу управління у сфері освіти особисто або подати поштою чи електронною поштою анкету та копії необхідних документів про освіту.
Крім того, Міністерство охорони здоров'я розробляло концепцію повернення української системи охорони здоров'я на звільнених територіях. Вона передбачає окремі підходи до відновлення медицини для територій, окупованих з 2014 і з 2022 року відповідно.
Уряд подібну ідею доручив опрацювати Вищій раді правосуддя та Вищій кваліфікаційній комісії суддів для створення окремого кадрового резерву суддів.
Кадровий резерв у 2024 році. Попередні підсумки роботи держпрограми
У березні уряд ухвалив постанову, яка регулює порядок формування кадрового резерву працівників сфери соціального захисту населення для роботи на деокупованих територіях.
Це дасть змогу забезпечити структурні підрозділи та установи соціального захисту населення, що створені на звільнених територіях або відновили роботу на таких територіях, кваліфікованим персоналом.
Своєю чергою, це сприятиме наданню соціальних послуг та забезпеченню функціонування системи соціального захисту населення на таких територіях.
Наприкінці місяця в уряді відзвітували про понад 2,4 тисячі заявок для запису до кадрового резерву. Кандидати віддають перевагу майбутній роботі в Криму, у Донецькій та Запорізькій областях.
Серед запропонованих напрямів роботи найчастіше обирають адміністративне керівництво, державний нагляд і контроль, адміністрування та надання публічних послуг, запобігання корупції та управління персоналом.
Як поліція готується до роботи на звільнених територіях
Подібної публічної програми в Національній поліції України поки що немає, але в Патрульній поліції нам розповіли, що готові до будь-якого розвитку подій.
Пресофіцерка батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ і Слов'янськ Ксенія Яцен повідомила, що на поточний момент в особовому складі спостерігається певний некомплект, тому проводять набір до лав поліції. На службу можуть податися звичайні громадяни, а також чинні поліцейські з інших регіонів мають можливість перевестися в наш регіон.
За її словами, з 2016 року підрозділ патрульної поліції працював виключно у двох містах - Краматорську та Слов'янську. У 2018 році додалися автошляхи М-03 та Н-20. Вони йдуть від Харківської області й до Світлодарська, а також до Авдіївки.
"Після початку повномасштабного вторгнення патрульні поліцейські можуть виконувати службові завдання в межах Донецької області. Після деокупації населених пунктів, звісно, туди направлятимуться поліцейські для несення служби та проведення стабілізаційних заходів. Не виключаємо, що це будуть і патрульні з нашого підрозділу зокрема", - додала вона.
Подібна ситуація відбувалася і під час визволення Херсона у 2022 році. Тоді колишній голова Нацполіції Ігор Клименко заявляв, що в деокуповану частину регіону прибуває підкріплення з інших областей країни.
На той момент поліцейські Херсонської області зафіксували 400 воєнних злочинів, скоєних окупантами. Для допомоги їм почали залучати фахівців з інших регіонів - слідчих, криміналістів, оперуповноважених, кінологів, вибухотехніків.
Клименко говорив, що ті люди проходили Київську область та інші території нашої держави, які перебували під тимчасовою окупацією і знають, як робити свою справу.
Яка ситуація на Донеччині з дефіцитом кадрів
Минулого літа колишній очільник області Павло Кириленко займався пошуком практичних кроків щодо повернення української влади на території, які з 2014 року перебувають під російською окупацією.
Робоча група Донецької обласної військової адміністрації визначила десять напрямів - від безпеки, розмінування, відновлення систем харчування та життєдіяльності, інформаційного впливу до розвитку економіки.
А восени минулого року Лиманська міська військова адміністрація повідомляла, що штат співробітників виконкому укомплектований лише на 40%. Місто звільнили восени 2022 року. Також ми поспілкувалися з представниками Світлодарської міської військової адміністрації, чия громада перебуває в окупації з весни 2022 року.
На момент початку повномасштабного вторгнення РФ в адміністрації було 131,5 штатних одиниць, однак на поточний момент працюють 24 людини. В адміністрації запевняють, що незважаючи на дефіцит, їм вдається працювати ефективно, і це жодним чином не відображається на результатах роботи.
Також у Світлодарській МВА пояснили, що питання про залучення нових кадрів перебуває на контролі у начальника військової адміністрації.
"На сьогоднішній день існують програми зі створення кадрового резерву, як то на обласному рівні так і на загальнодержавному. Після деокупації території громади, одним із шляхів вирішення кадрової нестачі у військовій адміністрації та її самостійних структурних підрозділів буде залучення відповідних фахівців, які подали свої кандидатури для включення до реєстрів з кадрового резерву", - заявили в адміністрації.
Як подати заявку для запису до кадрового резерву
Варто зазначити, що низка міст Донецької області потрапили під окупацію у 2022-2023 роках. Йдеться про Бахмут, Соледар, Маріуполь, Волноваху, Мар'їнку та Авдіївку. Частина населених пунктів розташована на лінії фронту і фактично органи влади цих громад евакуйовані. А такі міста, як Донецьк, Макіївка, Єнакієве, Новоазовськ чи Горлівка перебувають під окупацією з 2014 року і там корпус чиновників доведеться створювати з нуля.
В уряді уточнюють, що податися в кадровий резерв зможуть фахівці різних спеціальностей: юристи, бухгалтери, інспектори з кадрів, ІТ-фахівці, фахівці зі зв'язків із громадськістю, управлінці галузевого спрямування зможуть допомогти владі налагодити життя на деокупованих територіях.
Для подання заявки потрібно перейти за посиланням, зареєструватися в системі та заповнити анкету.
Далі варто очікувати на повідомлення на електронну пошту від Національного агентства України з питань державної служби про зарахування або відмову в зарахуванні до резерву з відповідним обґрунтуванням. Потім анкета претендента стане доступною для потенційних роботодавців, які згодом запропонують працевлаштуватися.
Автор: Дмитро Браславський
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
live comments feed...