• Головна
  • Адвокат у поміч. Що таке безоплатна правова допомога і хто може на неї розраховувати
17:30, 26 квітня

Адвокат у поміч. Що таке безоплатна правова допомога і хто може на неї розраховувати

Адвокат у поміч. Що таке безоплатна правова допомога і хто може на неї розраховувати

Більшість життєвих аспектів у країні вже давно врегульована різними законами, наказами чи постановами. Багато людей не мають профільної освіти і стикаються з ситуаціями, коли їм потрібна допомога юриста. Де в Україні надають безоплатну правову допомогу і хто може на неї розраховувати - нижче в нашому матеріалі.

Що таке первинна та вторинна правова допомога

Усі, хто перебуває під юрисдикцією України, мають право на безоплатну правову допомогу від держави. Це стосується як громадян України, так і іноземців, осіб без громадянства чи біженців.

Правова допомога насамперед передбачає юридичну консультацію, але може включати і представництво в судах. Залежно від цього, безоплатну правову допомогу поділяють на первинну та вторинну.

Варто зазначити, що первинна правова допомога полягає в інформуванні особи про права та обов'язки. Це означає, що людина може отримати безоплатну консультацію юриста з будь-якого питання, яке її хвилює. Також їй можуть допомогти зі складанням скарг, заяв та інших документів правового характеру. Таку допомогу може отримати будь-хто охочий.

Вторинна правова допомога передбачає захист і представництво в судах та інших державних органах, а також допомогу при складанні документів процесуального характеру.

Хто може розраховувати на вторинну правову допомогу

Простими словами, первинна допомога полягає в простій консультації, коли людина навіть не знає куди їй варто звертатися з тією чи іншою проблемою. Вторинна допомога може знадобитися вже тоді, коли людина точно знає, що їй потрібно йти до суду. Або ж у разі того, якщо людину в чомусь підозрюють і потрібен супровід адвоката.

І безоплатна вторинна допомога гарантується не всім жителям України, а лише певним категоріям:

  • дітям;

  • особам з інвалідністю;

  • внутрішньо переміщеним особам;

  • громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території;

  • особам, затриманим працівниками правоохоронних органів за підозрою у вчиненні злочину;

  • ветеранам війни;

  • постраждалим від домашнього насильства.

Перелік категорій не повний, але вищезгадані є найпоширенішими. Юристи пояснюють, що здебільшого допомогу доводиться надавати в типових справах, які стосуються перерахунку пенсій, отримання статусу учасника бойових дій. Також правова допомога може знадобитися і в побутових справах, приміром, при розлученні, отриманні спадщини чи виплаті аліментів.

Де шукати безоплатну правову допомогу

У більшості населених пунктів країни працюють офіси з безоплатною правовою допомогою, їхні координати може надати місцева влада. Однак якщо йдеться про село чи населений пункт, розташований поблизу лінії фронту, то на допомогу прийдуть мобільні консультаційні центри. Графік їхньої роботи можна дізнатися, зателефонувавши до найближчого стаціонарного центру за номером 0 800 213 103.

Окремо існує довідково-інформаційна платформа правових консультацій "WikiLegalAid", яка схожа на всім відому "Вікіпедію". У ній зібрана вся необхідна правова інформація, з якою безкоштовно може ознайомитися будь-хто, достатньо лишеперейти за посиланням.

Також є спеціальнийTelegram-канал з надання правової допомоги всім жителям України. Там можна залишити своє запитання й оператор у порядку черги сформує вам відповідь.

Чи можна отримати правову допомогу в Донецькій області

На офіційній сторінці сервісу безоплатної правової допомоги єінтерактивна мапа, на якій відображаються всі центри, що працюють в Україні.

У Донецькій області працює лише два офіси. Один у Краматорську на вулиці Біленківській, 113, а інший у смт Олександрівка на вулиці Соборна, 5.

Через бойові дії на території регіону не працюють офіси у Слов'янську, Добропіллі, Покровську, Дружківці та Костянтинівці. А в окупації залишилися офіси правової допомоги в Бахмуті, Маріуполі, Мангуші та Нікольському.

Не тільки держава. Хто ще надає безоплатну правову допомогу українцям

Місію з надання юридичної допомоги жителям України перебрали на себе низка громадських організацій та благодійних фондів. Приміром "Право на захист", який уже понад 10 років захищає права біженців, осіб без громадянства, а також внутрішньо переміщених осіб і постраждалого від війни населення.

У коментарі нашому виданню представник фонду нам повідомив, що фонд надає безоплатно як первинну, так і вторинну правову допомогу. Нам пояснили, що фонд також надає допомогу жителям Донецької області, і в тому числі людям, які проживають на окупованій території. При цьому прийом громадян у регіоні не проводиться з міркувань безпеки, але у фонду є мобільні групи, які займаються наданням допомоги.

Для цього потрібно звернутися за номерами (099) (068) (093) 507 50 90 і тоді координатор передасть інформацію мобільній групі, яка вже далі буде без посередників надавати правову допомогу, зокрема й жителям прифронтових громад.

В Україні функціонують ще й інші організації, список яких ми наведемо нижче. Усі вони надають безоплатну правову допомогу українцям, але деякі з них мають вузьку спеціалізацію (приміром, допомогу можуть отримати лише ветерани):

  • "Юридична сотня" - 0 800 308 100

  • "Українська Гельсінська спілка з прав людини" - 044 383 95 19

  • "Український центр захисту прав людини" - 0 800 33 07 07 09 09

  • Благодійний фонд "Після Служби" - +380 (50) 016 19 60

У Координаційному центрі з надання безоплатної правової допомоги нам повідомили, що правову безоплатну допомогу можуть надавати органи виконавчої влади, місцевого самоврядування.

Автор: Дмитро Браславський 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#правова допомога #адвокат #допомога юристів
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...