• Головна
  • Як в Україні відбувається медична евакуація за кордон
Партнерський матеріал
17:00, 11 березня

Як в Україні відбувається медична евакуація за кордон

Партнерський матеріал

У межах Програми медичної евакуації українців за кордон понад 4 000 пацієнтів з України лікуються в інших країнах через травми війни. ШоТам розповідає, як відбувається цей процес, та про перелік пріоритетних постраждалих, яких евакуюють за кордон.

Як в Україні відбувається медична евакуація за кордон, фото-1

Алгоритм медичної евакуації за кордон

Аби українці могли лікуватися за кордоном, Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) подає запит на евакуацію й отримує на нього пропозиції від лікарень країн-членів Євросоюзу та Європейської економічної зони. Далі координатори МОЗ погоджують етапи й маршрути безпечного медичного транспортування.

Пацієнтів з медзакладів України перевозять до медичного евакохабу в Польщі. Це роблять транспортні медичні команди обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні вагони Укрзалізниці, команда БО «Лікарі без кордонів», а також бригади парамедиків з європейських країн, які законтрактовані ВООЗ.

Повний алгоритм медичної евакуації за кордон можна знайти за посиланням.

Згідно з інформацією МОЗ, протягом 2023 року до закордонних медичних закладів у 30 країнах світу евакуювали 1815 пацієнтів з України. Евакуаційний літак щотижня здійснює рейси з польського міста Жешув. Найчастіше українці лікуються в Німеччині, Норвегії та Польщі. Після початку повномасштабної війни загалом евакуювали понад 4000 пацієнтів.

Медична евакуація та транспортування громадян відбувається безоплатно. Усі витрати за лікування беруть на себе уряди країн-партнерок, які приймають пацієнтів.

Медична евакуація постраждалого літаком. Фото: сайт МОЗ

Медична евакуація постраждалого літаком. Фото: сайт МОЗ

Як потрапити на лікування за кордон у межах медичної евакуації

Згідно із наказом МОЗ №574, сімейний чи лікуючий лікар стаціонару ухвалює рішення про направлення пацієнта на лікування за кордон. Існує декілька маршрутів медичної евакуації на лікування до клінік Європи, зокрема:

  • через обласний Департамент охорони здоров’я. Знайти контакти департаменту у своєму регіоні можна за посиланням;
  • через заявку на сайті МОЗ. Подати попередню заявку на Програму медичної евакуації важкохворі українці або ж ті, хто отримав травми внаслідок війни, можуть у розділі «Громадянам».

Хто має право на першочергову медичну евакуацію

  • Дорослі та діти з травмами, отриманими внаслідок війни;
  • діти з рідкісними (орфанними) захворюваннями;
  • діти з онкологічними захворюваннями;
  • дорослі з новоутвореннями, які потребують високоспеціалізованої медичної допомоги;
  • дорослі та діти, які потребують комбустіологічної допомоги (в разі травм, які виникли внаслідок опіків).
Джерело: сайт МОЗ

Джерело: сайт МОЗ

Як відбувається лікування за кордоном

У країні ЄС громадянам України необхідно:

  • зареєструватися в міграційній службі (оформити документ, який засвідчує отримання статусу тимчасового захисту чи візи);
  • стати на облік у соціальній службі;
  • оформити медичне страхування (коштом якого й буде фінансуватися лікування).

«Оформити документи запропонують лише після того, як стан постраждалого стабілізують. Також є випадки, коли оформлення цих документів не є обов’язковим, тоді приймаюча сторона знаходить інші джерела фінансування, наприклад, місцеві бюджети, благодійні фонди тощо», – уточнюють в МОЗ.

Допомогти з оформленням документів може соціальний працівник у лікарні або соціальний працівник, що призначений адміністрацією міста.

Тривалість лікування та реабілітації є індивідуальною та залежить від стану здоровʼя, динаміки відновлення, прогресу лікування тощо.

Читайте також:Протезування в Україні: як це відбувається та чи все покриває держава

У статті використані матеріали з сайту МОЗ.

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Серію публікацій реалізують в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...