Цегла відома своєю універсальністю та незамінністю. Її використовують у ході будівництва стін, перегородок, огорож, печей тощо. Надійність, міцність, екологічність та низька теплопровідність – ось головні переваги цього будівельного матеріалу. Цегла широко розповсюджена також і через те, що має приємний зовнішній вигляд. Упродовж років вона не втрачає своєї привабливості, залишається такою ж охайною та красивою. Проте не тільки цегла впливає на міцність будівлі: важливо правильно приготувати розчин, який надійно скріпить цеглини.
Види розчинів та їх характеристики
Будь-який будівельний матеріал має свій індекс, що характеризує його з різних сторін: наприклад, цегла м125. І перед тим, як розпочинати будівництво, варто звертати увагу на кожен індекс усіх будівельних матеріалів, що значно полегшить роботу.
Подібно до цегли, розчини також мають відповідні індекси, пропорції та склади. Найбільш поширені розчини за складом – вапняковий, цементний та змішаний.
- Вапняковий - через свою пластичність найпростіший у використанні, проте не довговічний. У його складі немає цементу, і через декілька років дощ його вимиє, тому здебільшого використовується для внутрішніх робіт. Стосовно пропорції, то для його приготування потрібно 1 частину негашеного вапна на 4 частини піску.
- Цементний – найбільш розповсюджений і найміцніший, використовується як у внутрішніх, так і зовнішніх роботах. До його складу входять пісок, цемент і вода. Через жорсткість досить часто до готової маси додають різноманітні пластифікатори, а з метою збільшення часу застигання – вапно.
- Змішаний – отримують шляхом поєднання двох попередніх. У такий спосіб цей розчин має усі вищеперераховані переваги, дуже якісний, підходить до абсолютно будь-яких робіт: як внутрішніх, так і зовнішніх.
Правила приготування розчину
Приготуванням розчину потрібно займатися поетапно та з дотриманням відповідних пропорцій.
У першу чергу необхідно підготувати реманент, а саме: числі відра, совкову лопату, кельму, велику ємність для замішування та бетономішалку (якщо розчину потрібно багато).
Далі ретельно вимішати сухі компоненти (вапно, пісок та цемент) у такій пропорції: 1 частина цементу, 1 частина вапна та 5 частин піску. Така пропорція найбільш універсальна та розповсюджена на різноманітних будівництвах. З метою збільшення еластичності можна додати прального порошку, і, поступово підливаючи воду, вимішувати, доки розчин не матиме консистенцію розтопленого масла.
Приготувати розчин для кладки цегли, здавалося б, досить проста справа, проте важливо дотримуватися певних вимог аби він дійсно був міцним та витривалим:
- розчин має бути пластичним і мати правильну консистенцію: не занадто густим або рідким (він має заповнити усі прогалини та нерівності між цеглинами);
- після застигання розчин не має кришитися і повинен бути міцним: у протилежному випадку стіни, а потім і вся будівля можуть деформуватися;
- розчин не має застигати відразу після замісу: необхідно правильно забезпечити час для його схоплювання.
Дотримуючись цих вимог, можна отримати правильний розчин, яким можна буде надійно та міцно закріпити цеглини.