Беручи участь у публічних чи комерційних тендерах, постачальнику важливо дотримуватися певних чітких правил. Навіть одна, здавалось би, незначна помилка може призвести до його дискваліфікації та коштувати втрачених грошей, часу і спокою. Ознайомтеся з трьома найбільш поширеними помилками учасників закупівель, аби уникнути неприємних ситуацій.
Неправильно обраний тип файлу
На етапі подання тендерних пропозицій постачальнику необхідно завантажити в систему пакет документів та вказати їхній тип. Залежно від зазначеного типу, файл буде відкриватися на етапі прекваліфікації (коли замовник оцінює, чи варто допускати учасника до торгів) або після закінчення аукціону.
Саме тут виникає плутанина. Постачальник завантажує в систему документи, необхідні для етапу прекваліфікації, та вказує тип «Цінова пропозиція» або «Кошторис», які відкриваються лише після торгів. Відповідно, замовник не може їх розглянути та дискваліфікує учасника.
Дана помилка є найчастішою для відкритих торгів з публікацією англійською мовою.
Гриф конфіденційності «про всяк випадок»
Завантажуючи документи в систему, учасники держзакупівель вказують гриф «Конфіденційно» навіть для тих файлів, які такими не є і навпаки мають бути публічними. Найчастіше це документи з наступними даними:
● інформацією про запропоновану ціну;
● підтвердженням того, що постачальник відповідає кваліфікаційним критеріям, зазначеним у Законі «Про державні закупівлі».
Таким чином замовник не отримує доступ до цих файлів і дискваліфікує учасника.
Для того, щоб не допуститися схожої помилки, дізнавайтеся, які документи можуть бути конфіденційними з вебінару від фахівців майданчика SmartTender, присвяченому типам документів. Він відбудеться 24 вересня, а його запис буде доступний на платформі SmartTender.biz.
Неправильне оскарження умов закупівлі
Часом держустанови, які проводять тендер, вказують в його умовах вимоги, дискримінаційні для окремих постачальників.
Якими мають бути дії учасника в такому випадку? На етапі уточнень щодо закупівлі надіслати замовнику вимогу виправити дискримінаційну умову. У відповідь організатор зобов'язаний виконати вимогу або надати об’єктивне пояснення, чому він не може цього зробити. В іншому випадку тендер не відбудеться.
Але постачальники допускаються наступної помилки:
- На етапі уточнень не надсилають ніяких вимог змінити дискримінаційні умови, а просто чекають розгляду пропозицій.
- Замовник відхиляє їхню пропозицію.
- Учасники намагаються оскаржити таке рішення в АМКУ, витрачають свій час і гроші, проте з боку замовника все виконано чесно — він відхилив пропозицію, яка не відповідає умовам його закупівлі.
Як уникати цих та інших можливих помилок? Для цього покращуйте свої знання та користуйтеся детальними інструкціями участі в тендерах від Академії SmartTender, яка постійно створює нові корисні матеріали для учасників та замовників закупівель.