Ріпак є абсолютно унікальною за своїм походженням рослиною, адже він не зустрічається в дикій природі. Вчені-генетики вважають, що ріпак був виведений кілька тисяч років тому шляхом схрещування капусти городньої та озимої суріпиці. В Україну ця культура потрапила приблизно у XVI столітті. А сьогодні за обсягами виробництва олійних культур ріпак поступається лише соняшнику та соєвим бобам.

Вимоги до ґрунту

Ріпак – досить вимоглива культура. Рослина добре росте на чорноземах та сірих лісових ґрунтах, які мають нейтральну або слабокислу реакцію ґрунтового розчину (рН 6,6-7,2). До того ж, існують певні особливості обробки та підготовки землі для висаджування:

1. Основне оброблення. Під час висадження ріпаку варто проводити напівпарову обробку ґрунту, що включає лущення стерні після збирання попередньої культури, оранку на глибину 20-22 см і культивацію на глибину 5-6 см. За наявності багаторічних бур'янів оранку проводять на глибині 23-25 ​​см. На чистих від бур'янів полях оранку можна замінити обробкою дисковими знаряддями на 18-20 см з дотриманням основних агротехнічних вимог.

2. Передпосівна обробка ґрунту. Перед посівом проводиться культивація з боронуванням та шлейфуванням. Більш якісну передпосівну обробку забезпечують комбіновані агрегати. При гербіцидній технології вирощування вносять також ґрунтові гербіциди.

Варто пам'ятати, що не рекомендується вирощувати ріпак на піщаних ґрунтах, тому що вони не утримують вологу. Непридатні для вирощування цієї культури також важкі глинисті, заболочені, засолені ґрунти.

Терміни посіву

Ріпак необхідно висівати на 2-3 тижні раніше пшениці озимої – у період з 20 по 25 серпня. Як виняток, допускається сівба ріпаку до першого вересня. Ранній посів чи посів із запізненням призводить до значного зниження врожайності, а іноді і до загибелі культури. Залежно від кількості вологи в посівному шарі ґрунту терміни сівби можна переносити на кілька днів раніше чи пізніше.

Підживлення та добрива

Особливо важливими для формування врожаю ріпаку є фосфорні та калійні добрива. На 1 т основної продукції з ґрунту виноситься 53-55 кг азоту, 22-24 кг фосфору, 65-67 кг калію. Дози внесення мінеральних добрив залежать від типу ґрунту, вологості, сорту та рівня запланованого врожаю. Фосфорні та калійні добрива додають під час оранки або культивації. Азотними добривами підживлюють зазвичай восени, але тільки після зернових культур.